Hribi.net
Hribi.net
Prijava
Prijava
Korisničko ime:
Lozinka:
Prijava
Još niste registrirani? Registracija.
Zaboravili ste lozinku?
Anketa
Ali ste že šli po Kremžarjevi poti na Grintovec?
Glasaj
Planinski venci / Karavanke / Begunjščica / Tinčkova koča - Begunjščica

Tinčkova koča - Begunjščica

Print
Ishodište: Tinčkova koča (1070 m)
Širina/Dužina: 46,4228°N 14,1991°E
Vrijeme hodanja: 3 h 15 min
Zahtijevnost: djelomično zahtjevan označeni put
Visinska razlika: 990 m
Visinska razlika po putu: 990 m
Zemljovid: Karavanke - osrednji del 1:50.000
Preporučljiva oprema (ljeto): čelada
Preporučljiva oprema (zima): šljem, cepin, dereze
Pogleda: 32.610
 3 osobe voli ovu objavu
Broj slika: 39
Broj komentara: 16
Pristup do ishodišta:
S autoceste Ljubljana - Jesenice idemo do izlaza Lesce i pratimo cestu naprijed u smjeru Žirovnice i Jesenica. Nakon nekoliko km vožnje doći ćemo do raskrižja gdje se desno (iz smjera Jesenica lijevo) odvaja cesta za Žirovnicu i Moste. Samo nekoliko metara naprijed na sljedećem raskrižju skrećemo lijevo u Moste (desno Žirovnica). Dalje se vozimo pored spomenika palim borcima, gdje se cesta počinje uspinjati na brdo ispod željezničke pruge. Na vrhu strmine skrećemo desno (kod oznake Vila Karin), a potom vozimo prema Završniškom jezeru i Valvasorjevom domu. Cesta se zatim ravna i dovodi nas do raskrižja na kojem se lijevo odvaja cesta prema planinarskom domu Valvasorjev dom, a mi nastavljamo ravno najprije još uvijek asfaltiranom cestom. Cesta ubrzo postaje makadamska, a mi je pratimo do parkirališta kod planinarskog doma Tinčkova koča. Cesta u gornjem dijelu često je u dosta lošem stanju.
Opis puta:
Od parkirališta kod Tinčkove koče nastavljamo širokim kamenitim kolovozom u smjeru planinarskog doma Koča pri izvoru Završnice. Već nakon nekoliko koraka pješačke staze usmjeravaju nas blago udesno, na nešto strmiju stazu koja se uspinje panoramskom travnatom padinom, a potom se vraća na spomenuti kolovoz kojeg pratimo desno. Kolovoz koji se relativno strmo uspinje kroz šumu, nakon nekoliko minuta dodatnog hoda dovodi nas do ograde za ispašu iza koje dolazimo na označeni prijelaz.
Nastavljamo desno u smjeru planinarskog doma Roblekov dom (ravno planinarski dom Koča pri izviru Završnice) stazom koja se dalje isprva lagano, a zatim sve strmije i strmije uspinje kroz šumu. Strmina brzo opada i staza skreće malo udesno, gdje prelazi na relativno strme padine. Nakon kraćeg križanja, staza skreće lijevo i počinje se vrlo strmo uspinjati po manjoj dosta strmoj dolini. Vrlo strma i šljunčana staza (pri spustu velika opasnost od poskliznuća) više se nakratko spušta, a zatim skreće udesno, gdje se u cik-cak uspinje preko opet vrlo strmih padina. Više strmina opada te nas staza dovodi na bočni greben Begunjščice po kojemu se za nekoliko minuta dodatnog hoda uspinjemo do planinarskog doma Roblekov dom.
Od doma nastavljamo desno u smjeru Velikog vrha na Begunjščici stazom koja već nakon nekoliko koraka ulazi u šumu. Šumski put koji je kratak brzo prelazi u grmlje, a više u borove. Nakon dobrih 20 minuta uspona od planinarskog doma Roblekov dom dolazimo do sljedećeg križanja, gdje ponovno nastavljamo u smjeru Velikog vrha koji je sa 2060m najviši vrh Begunjščice. Staza se dalje uspinje dijagonalno, mjestimično dosta strmim južnim padinama Begunjščice. Poprečna staza s koje se pružaju lijepi vidici na Gorenjsku ima u gornjem dijelu veći broj orijentacijskih problema. Zbog velikog broja planinara i ovaca u gornjem dijelu postoje brojne pješačke staze, koje brzo mogu skrenuti s pravog puta. Da ne zalutamo, što se po magli brzo zna dogoditi, držimo se lijevog (gornjeg) inače vrlo slabo označenog puta. Put koji je u mokrom i opasnom za klizanje, konačno nas dovodi na panoramski vrh.
Polazna točka - Roblekov dom 1:45, Roblekov dom - Begunjščica 1:30.
zemljovid puta - Begunjščica
Ob poti: Roblekov dom na Begunjščici (1657m)
Preporučujemo: izleti s istog polazišta, slični izleti, panorama, upisna knjiga
Slike:
Tinčkova koča - Begunjščica1
Tinčkova koča - Begunjščica2
Tinčkova koča - Begunjščica3
Tinčkova koča - Begunjščica4
Tinčkova koča - Begunjščica5
Tinčkova koča - Begunjščica6
Tinčkova koča - Begunjščica7
Tinčkova koča - Begunjščica8
Tinčkova koča - Begunjščica9
Tinčkova koča - Begunjščica10
Tinčkova koča - Begunjščica11
Tinčkova koča - Begunjščica12
Tinčkova koča - Begunjščica13
Tinčkova koča - Begunjščica14
Tinčkova koča - Begunjščica15
Tinčkova koča - Begunjščica16
Tinčkova koča - Begunjščica17
Tinčkova koča - Begunjščica18
Tinčkova koča - Begunjščica19
Tinčkova koča - Begunjščica20
Tinčkova koča - Begunjščica21
Tinčkova koča - Begunjščica22
Tinčkova koča - Begunjščica23
Tinčkova koča - Begunjščica24
Tinčkova koča - Begunjščica25
Tinčkova koča - Begunjščica26
Tinčkova koča - Begunjščica27
Tinčkova koča - Begunjščica28
Tinčkova koča - Begunjščica29
Tinčkova koča - Begunjščica30
Tinčkova koča - Begunjščica31
Tinčkova koča - Begunjščica32
Tinčkova koča - Begunjščica33
Tinčkova koča - Begunjščica34
Tinčkova koča - Begunjščica35
Tinčkova koča - Begunjščica36
Tinčkova koča - Begunjščica37
Tinčkova koča - Begunjščica38
Tinčkova koča - Begunjščica39
Rasprava o izletu Tinčkova koča - Begunjščica
gti6. 09. 2010 00:00:00
Dodatek pri opisu poti:
po zadnji prenovi poti, je pot (tudi v megli) orientacijsko manj zahtevna (sveže markacije, utrjene najbolj izpostavljene poti,...). Priporočam pa krožno pot: Tinčkova koča - Roblek - Begunjščica - Dom na Zelenici - Tinčkova koča. Ta zadnji odsek, je še najslabše označen...
Parkeljc8. 02. 2011 00:00:00
Pot od drugega "križišča" (levo Zelenica - desno Roblek) po melišču do grebena je ponekod zelo nevarna. Potrebne so vsaj derezice. Gor sem se sicer matral brez njih, so mi pa še kako prav prišle navzdol.
Zjutraj na Robleku par obiskovalcev. Na vrh Begunjščice smo lezli od vsepovsod velik nasmeh,,, Nazajgrede sneg mehek, odjužen, da se je kar prediral, a ponekod tudi ledeno, ponekod pa čisto kopna pot, da nisem vedel, a bi nadel derezice ali ne. Ko pridem do Robleka, sem komaj našel prostor za sedet, prava gneča, okupacija velik nasmeh! Obiskovalcev pa vsaj 50! Sprva sem se obotavljal, da bi sestopil v Drago, a ko sem videl, da še kar prihajajo, sem sestopil po isti poti. Pot zna biti kar precej nevarna, saj je tik pod prihodom na greben navpična stena, s katere nenehno pada kamenje. Očitno sem gorgrede splašil čredo kozorogov, kateri so se mimo mene pognali navzdol po grapi, za njimi pa se je v dolino odkotalilo kar nekaj kamenja.Čelada je res priporočljiva.
JusAvgustin8. 02. 2011 00:00:00
očitno jih begunjščica še ni dosti vzela da hodite v zimskih razmerah po južni poti... Tudi včeraj je bil kolega gor na Robleku in je dejal da ljudje veselo hodijo na V. vrh iz Robleka, a da se po 20 minutah vračajo... Očitno se bo res mogel nekdo zapeljati do Drage po J pobočju! Takšno početje je skrajno rizkantno ne samo neodgovorno. Sicer se pa pametnjakovičem res skoraj nikoli nič ne naredi, se prej popolnoma opremljenemu alpinistu... Pa kaj bi nadaljeval, saj ne zaleže...
heinz8. 02. 2011 00:00:00
Jus! Še več kot samo -prav imaš!!
bongo8. 02. 2011 00:00:00
kaj pa če bi poznavalci napisali, kako (in kdaj oz. iz katere smeri) je priporočljivo stopiti gor?
kot sem si razložil iz vaših besed, je treba gor iz severne smeri?
mislim da so informacije tukaj pomanjkljive, saj forum berejo tudi tisti ki jim je "ah šmarna gora, gremo zdej malo višje"...moje mnenje.
JusAvgustin9. 02. 2011 00:00:00
zaradi noro izpostavljenih južnih pobočij in tamkajšnje podlage(trave na drobirju)se pozimi(v zimskih razmerah) svetuje pristop iz severne strani, t.j. izhodišče Ljubelj. Od tam imamo več možnosti. Šentanski plaz je najlažji dostop med vsemi grapami in plaznicami, centralna grapa(malo težavnejša) Smokuški plaz(zahtevno). Ostali grabni in grape so pa že zelo zahtevni. Ne imenuje se zastonj gora stoterih grap, saj na S strani Begunjščica(od BV Begunjske Vrtače do Srednjega vrha) skriva 95 smeri, tako v grapah kot v steni(mix). Torej naj naredim povzetek: Zimske razmere: pristop iz S strani, kopne razmere: pristop iz Robleka, čez Kalvarijo tudi šentanski plaz, ki je v kopnih razmerah melišče... To da se v takih razmerah pristopa po J strani je zelo nevarno početje in vsak, ki se spozna na to mi bo pritdil. Če ti na J pobočju zdrsne je GAME OVER. Pa še pozimi so mnogo lepši pristopi, saj vidiš divjo steno Begunjščice in njenih 100 grapnasmeh
če je pa kakšna nejasnost glede tega pa lahko ZS!
bongo9. 02. 2011 00:00:00
hvala za izčrpno razlago, vprašanje je bilo tudi sicer povsem resno postavljeno - če je mrbit kdo podvomil v to.

vprašal sem, ker je nekdo pred dnevi omenil, da je z Vrtače videl pravo mravljišče na Begunjščici, zimske pristope ki jih ti omenjaš pa dvomim, da bi "zvozilo" cel kup ljudi. omenjene pristope sem gledal iz zelenice in se mi zdi, da je to pozimi vseeno podvig za bolj izkušene in seveda z ustrezno opremo, z južne strani pa razmer nisem poznal - zdaj mi je bolj jasno, hvala lepa še enkrat
janez.j4. 09. 2011 00:00:00
GTI: "Priporočam pa krožno pot: Tinčkova koča - Roblek - Begunjščica - Dom na Zelenici - Tinčkova koča."

Koliko pa to kaj nanese časovno po merkacijah da veš kaj vzeti s sabo,...

Hvala za odgovor.

Lp
gti5. 09. 2011 00:00:00
Okrog 6 h zmerne hoje s postanki.
Jure874. 08. 2012 00:00:00
Danes sem opravil pot Tinčkova koča - Zelenica - Begunjščica - Roblekov dom - Tinčkova koča. Lepa pot, razen zoprno melišče navzdol od Robleka proti Tinčkovi koči. Porabil sem slabih šest ur, vendar sem hodil zelo hitro, imel pa sem dva dolga postanka (po cca 45 minut na Begunjščici in Roblekovem domu).
Edina15. 11. 2012 00:00:00
Tale pristop sem spoznala danes, se mi je zelo prikupil, čeprav me je megla spremljala vse do 1800 m, ko sem prestopila v nebeško lepoto... Iz megle so gledali samo najvišji in to 360 stopinj okrog. Sestopila sem proti Polški planini, potem pa po meni manj znani poti proti Tinčkovi koči. Tudi ta potka je lepa, ampak priporočljiva samo v suhem. Danes je bilo mokro, pa še listje na strmem pobočju, kjer je ponekod pot res široka le za širino enega stopala. V celoti pa zelo lepa krožna tura.
Edina9. 08. 2013 00:00:00
Včeraj zopet na Roblek po teli tahitri poti čez Macesnovec. Je senčna in lepa, nekoliko naporna v žlebu, v mokrem ali ob sestopu bi znala biti nevarna. Na vrh po običajni poti, sestop pa nekoliko nenavaden; po Smokuškem plazu. Ni za vsakogar in strogo prepovedano v mokrem. Na več mestih je melišče prekinjeno in tam je res neugodno. Bo verjetno držalo, da je ta varianta primernejša za zimske razmere. Več http://stezeinsledi.blogspot.com/ in srečno na potkah
tenorist14. 09. 2019 00:00:00
Pozdravljeni. Zanima me kakšna je cesta do Tinčkove koče?
JusAvgustin14. 09. 2019 00:00:00
Odvisno kakšen avto imaš in koliko ti ga je škoda.
tenorist14. 09. 2019 00:00:00
Imam wv Polo. Saj bolj me zanima ali so kakšne velike jame, kanali ... Ker proti Tomčevi koči je res slaba mrk pogled
orchigu5. 07. 2022 20:56:19
Ce bo se kdo mel podobno vprasanje - js mam Polota in ga na poti do Tinckove koce pustim malenkost nizje, ko se s planine zacnemo dvigat v gozd. Levo je ena taka jasica, ki je kot nalasc za parking velik nasmeh je skor vedno kak avto tud tam parkiran. Pot si podaljsamo za ene 15min. Js svojga avta (in svojih zivcev) na tistih zadnjih par ovinkih res ne bi testirala, je kr zlo slaba cesta na vrhu. Sem pa pretekli vikend spodi, ko se zacne makadam, vidla novo rampo. Jebla se dvignjena, ampak so ble gor nalepke visa, maestro... v vednost velik nasmeh mogoce bo pa takrat tudi teh zadnjih par ovinkov bolj zrihtanih, bomo vidli
     
Copyright © 2006-2024 Hribi.net, Uvjeti korištenja, Kolačići