16.06.2013
Včeraj, 15. junija 2013, je bila Kamniška Bistrica z okolico prizorišče številnih planinskih doživetij in pravega planinskega praznika. Na Dnevu slovenskih planincev oz. Dnevu slovenskih planinskih doživetij, kakor ga je poimenovala Planinska zveza Slovenije, se je ob praznovanju 120-letnice Slovenskega planinskega društva/Planinske zveze Slovenije ter ob 120-letnicah PD Kamnik in PD Ljubljana–Matica pod kamniškimi vršaci zbralo prek 2000 planincev vseh starosti in zanimanj. Ob tem smo odprli tudi poletno planinsko sezono, saj planinske koče odpirajo svoja vrata za stalno do jeseni.
Dogajanje v dopoldnevu tega dne se je odvijalo na več prireditvenih prostorih in na več različnih izletih, potepih, pohodih in kolesarskih turah – udeležbo so si udeleženci izbrali po svojih željah. Planinska zveza Slovenije je skupaj z soorganizatorji aktivnosti dala poudarek na kakovostni množičnosti in v skrbi za okolje povabila planince in ljubitelje gora na različne poti po Kamniški Bistrici in v okolici – različnih zahtevnosti in dolžin, ter z javnimi prevoznimi sredstvi zagotovila tudi prevoz s pohodov oz. do izhodišč. Z vodniki PZS Planinskega društva Kamnik in turnokolesarskimi vodniki Komisije za turno kolesarstvo PZS so se ljubitelji gora in prijetnega skupnega druženja tako podali do Cojzove koče na Kokrskem sedlu, po Koželjevi poti do Kamniške Bistrice, pa na Veliko planino, ogledali so si Kamniško Bistrico (Lepi Kamen, Žagana peč, Spominski park, Predaselj ...), nekateri pa so šli na voden ogled Kamnika. Kolesarji in turni kolesarji so se podali na dve različno zahtevni turi, lažja tura je potekala iz Kamnika v Kamniško Bistrico, težja, zahtevnejša pa iz Kamnika v Kamniško Bistrico z vmesnim vzponom peš na Kamniški vrh (1259 m). Vsi nadobudni mladi – po letih in srcu – so lahko pri Jurju plezali na plezalnem stolpu PZS, najmlajši so se podali na nagradni izlet od gondole prek Belske kope do Kamniške Bistrice, za Domom v Kamniški Bistrici pa uživali na poljani planinske zabave, delavnicah družabnosti in orientacijski dogodivščini. Gorski reševalci Društva Gorske reševalne službe Kamnik, ki so prav tako sodelovali na sobotnem vseslovenskem dogodku, so prikazali reševanje padalca z drevesa s pomočjo tirolske žičnice in razkazali intervencijsko vozilo z oprema za reševanje v gorah.
Na slavnostni prireditvi pred Domom v Kamniški Bistrici, na kateri so se zbrali tudi gostje iz planinskih društev in zvez iz tujine, so v kulturnem programu vsi govorniki – župan Občine Kamnik Marjan Šarec, predsednik PZS Bojan Rotovnik, predsednik PD Ljubljana–Matica Tomaž Willenpart in predsednik PD Kamnik Ivan Resnik – poudarili pomen in priljubljenost planinstva v Sloveniji, kako planinci znamo ceniti sočloveka, naravo in naše gore, naše bisere. Planinstvo ni samo hoja v gore, ampak je način življenja; tradicija planinstva pa dolga stoletja, saj letos praznujemo že 120-letnico organiziranega planinstva na Slovenskem (PZS), v istem letu 1893 pa sta bili ustanovljeni tudi planinski društvi Kamnik in Ljubljana–Matica, tokratni soorganizatorici Dneva slovenskih planincev oz. slovenskih planinskih doživetij. Kulturni program, ki ga je povezoval radijski voditelj in moderator Blaž Lesnik, so obogatili pevka Tjaša Hrovat, mladi planinci PS OŠ Šmartno v Tuhinju pod mentorstvom Lučke Derganc in ansambel Domačini, ki je preštevilne zbrane planince, ljubitelje gora in udeležence popeljal v družabno pozno popoldne. Kamniški župan Šarec in predsednik PD Kamnik Resnik sta podelila tudi priznanja pobratenemu kraju in njihovemu planinskemu društvu iz Trofaiacha, v imenu katerih je priznanja prevzel Janez Ivanc.
Na slavnostni prireditvi smo po lanskoletni zelo uspešni akciji predstavili letošnjo akcijo Nedela in PZS za izbor Najbolj prijazne planinske koče po izboru obiskovalcev gora in bralcev Nedela (lansko leto so izbrali Kočo na Dobrči). Ob letošnjem praznovanju 60-letnice Slovenske planinske poti (SPP), najstarejše vezne poti (transverzale) v Sloveniji in tovrstne na svetu, sta Helios in Olimpijski komite Slovenije – Združenje športnih zvez Planinski zvezi Slovenije za namen obnove markacij na SPP podarila Heliosove barve v vrednosti 7.000,00 evrov, bon za to pa je na prireditvi slovesno v imenu obeh, Heliosa in OKS, predsedniku PZS Bojanu Rotovniku predala pomočnica direktorice službe za marketing pri Heliosu Polona Stare. Velika vseslovenska akcija na 599 km dolgi trasi SPP s 75 kontrolnimi točkami bo predvidoma potekala v soboto in nedeljo, 6.–7. 7. 2013, ko bo 1. Tončkov dan v spomin na pokojnega podpredsednika PZS Toneta Tomšeta in dolgoletnega načelnika Komisije za planinske poti PZS
Udeležencem tokratnega vseslovenskega praznika planinstva smo na prireditvenem prostoru pred Domom v Kamniški Bistrici predstavili tudi delo in dejavnosti Planinske zveze Slovenije, edicije Planinske založbe PZS, Planinski vestnik, Vozne rede v Alpah 2013, Zlatorogovo transverzalo ponosa, trgovino Annapurna, s Slopakom pravilno ločevanje smeti, Rdeči križ Slovenije je predstavil Mladinsko zdravilišče in letovišče Debeli rtič, razdelili smo majice in vrečke za smeti Zavarovalnice Triglav Očistimo naše gore in planine, predstavnika Gorske enote policije pa sta se pridružila mladim planincem na nagradnem pohodu za mlade planince.
Skupaj z dnevom slovenskih planinskih doživetij je potekal tudi že 2. zbor praporščakov planinskih društev, udeležilo se ga je 45 praporščakov iz vse Slovenije, ki so slavnostni prireditvi s sprevodom ob začetku dali dodaten slovesni značaj. Na zboru pa je tekla beseda o sprejetem Navodilu o uporabi grba, zastave in himne Planinske zveze Slovenije, problematiki, s katero se ukvarjajo praporščaki PD in planinska društva na tem področju, Meddruštveni odbor planinskih društev Koroške pa je predstavil oblačilo praporščaka.