Hribi.net
Hribi.net
Prijava
Prijava
Korisničko ime:
Lozinka:
Prijava
Još niste registrirani? Registracija.
Zaboravili ste lozinku?
Anketa
Ali ste letos bili na Velikem Snežniku (1796 m)?
Glasaj
Novosti / Dan slovenskih planinskih doživetij 2016

Dan slovenskih planinskih doživetij 2016

14.06.2016
Dan slovenskih planinskih doživetij 2016 z odprtjem Slovenske turnokolesarske poti.

Planinska zveza Slovenije (PZS) že več kot 30 let praznuje dan slovenskih planincev, peto leto pa bo pod krovom Dne slovenskih planinskih doživetij program obogatila z brezplačnim celodnevnim dogajanjem za odrasle, mlade in najmlajše planince, turne kolesarje in druge ljubitelje narave. Dan slovenskih planinskih doživetij 2016 v soboto, 18. junija, na Mozirski koči na Golteh, ki letos praznuje 120 let, naznanja začetek poletne planinske sezone, skupaj s partnerji pa ga pripravljajo PZS, PD Mozirje in RTC Golte. V soboto bo tudi odprtje Slovenske turnokolesarske poti, krožne kolesarske poti, ki obide vse pomembnejše slovenske gorske skupine, meri okoli 1800 kilometrov in premaga 50.000 metrov višinske razlike v vzponu.
Doživetja za mlade planince vključujejo družinski orientacijski pohod, ustvarjalne delavnice, plezanje na plezalni steni in veselo planinsko šolo, gorski reševalci bodo prikazali vajo reševanja jadralnega padalca z drevesa in opremo za reševanje v gorah, Policija bo izvedla helikoptersko vajo. Odrasli bodo lahko izbirali med več vodenimi planinskimi izleti: pohodi na Golte z izhodišči v Florjanu, Šmihelu nad Mozirjem, Ljubnem ob Savinji, Rečici ob Savinji, Žekovcu in na Smrekovcu ter izleti po Golteh: po naravoslovni krožni poti, na Boskovec, ogled Alpskega vrta in predstavitev gozdnega rezervata Mozirska požganija. Turni kolesarji, ki se bodo lahko pridružili vodenim vzponom na Golte iz Šmihela nad Mozirjem, Najovnika nad Črno in Šentjanža ter turi z Golt na Smrekovec, se bodo ta dan razveselili odprtja Slovenske turnokolesarske poti, osrednjo prireditev pa bo poleg sprevoda društvenih praporščakov obogatil nastop planinskih pevskih zborov.
>>> Celoten PROGRAM je objavljen na spletni strani PZS in v zgibanki ( http://www.pzs.si/javno/javno/Dan%20slovenskih%20planinskih%20dozivetij_2016_splet.pdf ).

Turno kolesarstvo postaja vse bolj priljubljena dejavnost članov Planinske zveze Slovenije. Kot dodatno spodbudo za njegov razvoj je Komisija za turno kolesarstvo PZS pripravila krožno kolesarsko pot, ki obide vse pomembnejše slovenske gorske skupine, meri okoli 1800 kilometrov in premaga 50.000 metrov višinske razlike v vzponu. Slovenska turnokolesarska pot (STKP) je izrazit primer prispevka k trajnostni mobilnosti in eden izmed večjih projektov na področju kolesarjenja na Slovenskem, ki zahteva tesno sodelovanje z lokalnimi planinskimi društvi, lokalnimi skupnostmi ter ostalimi organizacijami na področju planinstva, turizma in gostinstva. Ker na posameznih odsekih še poteka proces usklajevanja z lastniki poti, se bo STKP ponekod še malce spremenila.

"Osnovna trasa Slovenske turnokolesarske poti tehnično ni posebej zahtevna, kajti želimo pritegniti širok krog turnih kolesarjev, je pa mestoma naporna, ponekod bo treba kolo tudi potiskati, vendar nikjer nositi. Pot vodi po neprometnih stranskih cestah, poljskih poteh, gozdnih vlakah in stezah. V priporočeni smeri je za dobro pripravljene kolesarje vozna skoraj v celoti. Osnovni trasi bomo postopoma dodajali kratke zahtevnejše različice, namenjene predvsem spustom. Pot je speljana tako, da pogosto vodi mimo železniških postaj, s čimer želimo spodbuditi obiskovalce, da se do izhodišč večdnevnih etap pripeljejo in tudi vrnejo z vlakom," poudarja načelnik Komisije za turno kolesarstvo KTK PZS Jože Rovan in dodaja: "Kolesarji bodo na poti spoznali pestrost slovenske vzpete pokrajine in številne pomembne točke planinske, narodopisne in tehnične zgodovine (Slovenski planinski muzej, Kugyjev spomenik, Alpski botanični vrt Juliana, Informacijsko središče TNP Dom Trenta, rudnik Idrija, turistični rudnik in muzej Mežica, spomenik štirim srčnim možem v Bohinju, Pocarjeva domačija itd.). Pot poteka mimo 112 kontrolnih točk, kolesarji bodo z odtisom žigov v Dnevnik STKP dokazali obisk. Med kontrolnimi točkami je tudi okoli 50 planinskih koč v večinoma manj obiskanih predelih gora, zato pričakujemo tudi pomemben prispevek poti k finančnemu rezultatu koč. Pot nudi priložnost tudi številnim manjšim turističnim ponudnikom v nekaterih odmaknjenih, pa zato nič manj zanimivih predelih Slovenije."

Odprtje Slovenske turnokolesarske poti bo v soboto, 18. junija 2016. Osrednji dogodek bo v okviru Dne slovenskih planinskih doživetij na Golteh, na različnih odsekih STKP po vsej Sloveniji pa bodo organizirane ture, ki jih bodo vodili usposobljeni turnokolesarski vodniki in so za udeležence brezplačne.

Z Golt na Smrekovec: Alpski vrt na Golteh–Dom na Smrekovcu–prireditveni prostor pri Mozirski koči
Iz Šmihela do Mozirske koče: Šmihel nad Mozirjem–Potočka planina–prireditveni prostor pri Mozirski koči in nazaj
Iz Najovnika nad Črno do Mozirske koče: Najovnik nad Črno–Kramarica–Mozirska koča na Golteh in nazaj
Iz Šentjanža do Mozirske koče: Šentjanž–Mozirska koča na Golteh in nazaj
Sektor 1 (Ljubljana): Zali Log–Potok–Črni kal–Koča na Blegošu–Koča na Črnem vrhu–Davča–Zali Log.
Sektor 2 (Gorenjska): jezero Jasna–Mali Tamar–Vršič.
Sektor 7 (Notranjska): Ilirska Bistrica–Milanja–Štanga–Vrbovo–Ilirska Bistrica.
Sektor 12 (Pohorje): Maribor–Mariborska koča–Ruška koča na Arehu.
Sektor 13 (Koroška): Slovenj Gradec–Kremžarjev vrh–Dravograd–Dom na Košenjaku–Dravograd.
Sektor 15 (Zasavje): Zagorje [Trojane]–Mrzlica–Zagorje [Trojane].

Poletna planinska sezona se uradno začenja z Dnem slovenskih planinskih doživetij na Golteh, planinske koče pa so večinoma že odprle svoja vrata. Od 178 planinskih koč, zavetišč in bivakov jih planince gostoljubno pričakuje že več kot 160, nekaj se jih odpira v prihodnjih dneh, do konca junija bodo odprte tudi vse visokogorske koče v Julijskih Alpah.
     
Copyright © 2006-2024 Hribi.net, Uvjeti korištenja, Kolačići