7.11.2017
Splošna stopnja nevarnosti - ponedeljek, 6. 11. 2017
Nevarnost je 2. stopnje po evropski petstopenjski lestvici - ZMERNA.
Glavni problem: nov sneg
Vzorec nevarnosti: Zgodnja zima, talni srež
Ocena tveganja
Nevarnost snežnih plazov je nad nadmorso višino okoli 1400 m ZMERNA, 2. stopnje, nižje pa MAJHNA, 1. stopnje.
Snežne razmere
V ponedeljek do večera je v gorah zapadlo od 20 do 80 cm snega, največ v Julijskih Alpah in zahodnih Karavankah, odvisno tudi od nadmorske višine. Meja sneženja se je namreč predvsem na severozahodu spustila tudi pod 800 m nadmorske višine, ponekod drugod pa ne pod 1100 m. Pihal je severovzhodni veter, ki je na izpostavljenih legah prenašal sneg v zamete. Hladilo se je, tako da je bila v visokogorju temperatura že od jutra pod ničlo. Snežna odeja je mehka in rahla. Ker je snežilo na večinoma kopno podlago, je sneg s podlago slabo povezan predvsem na travnatih pobočjih. Plaz lahko sprožimo ob večji dodatni obremenitvi na strmejših pobočjih, tudi s skalnato podlago. Pričakujemo tudi manjše spontane plazove in osipe z zelo strmih pobočjih. V sredogorju je snega premalo, da bi lahko govorili o nevarnosti plazenja.
Predviden razvoj vremena
V naslednjih dneh se bo nadaljevalo oblačno in hladno vreme. Občasno bodo predvsem v torek in na vzhodu deloma še v sredo padavine. Meja sneženja bo med 800 in 1200 m nad morjem. Pihal bo veter vzhodnih smeri, ki bo prenašal sneg v zamete.
Tendenca snežnih razmer
Do srede zjutraj lahko v gorah zapade še od 10 do okoli 30 cm snega. Sneg bo v visokogorju ostal še par dni mehak in rahel. Veter bo delal nove zamete na zahodnih straneh grebenov in sedel. Počasi se bo snežna odeja sesedala in v drugi polovici tedna tudi že stabilizirala.
Naslednja objava: sreda, 8. 11. 2017
Vir: ARSO