Hribi.net
Hribi.net
Prijava
Prijava
Korisničko ime:
Lozinka:
Prijava
Još niste registrirani? Registracija.
Zaboravili ste lozinku?
  
Anketa
Kje se nahaja planina Arta (1564 m)?
Glasaj

Godovič

Print
jerque1. 12. 2024 22:57:52
Godovič bi kaj lahko slovel po svojem podzemnem svetu, ki je delo človeških rok, iz obdobja 1. sv. vojne in medvojnega obdobja, ko je bil pod Italijo. Gotovo ga je doživel vsak, ki se je od tam zapeljal proti Črnemu vrhu. Namreč takoj za tablo za konec naselja se začne 160 m dolg predor. Zgrajen je bil med 1. sv. vojno za potrebe železniške proge iz Logatca proti Črnemu vrhu, ki bi morala oskrbovati zaledje soške fronte, vendar je bila fronta prebita, še preden so položili tirnice, potem pa itak ni bilo več potrebe po progi. V okviru te povezave sta bila zgrajena nasip in predor Naklo v Logatcu, ki so ga pred nekaj leti odkopali, zasledil sem več nasprotujočih si zapisov o predoru v Kalcah, potem pa ta, ki danes služi cestnemu prometu. Nimam podatkov, verjetno pa so za "spremembo namembnosti" krivi Italijani, ki so zagotovo bili za povezavo po "svojem" ozemlju od Idrije do Črnega vrha, kjer so imeli nekaj vojašnic, in dalje do Ajdovščine, menda je njihovo maslo tudi cesta iz Črnega vrha do Cola. Verjetno so predor tudi razširili, kajti kolikor se spomnim s kolesarjenj po Štrekni, stari Pontebbani ipd., se v enotirni predor komaj stlači kolesarsko stezo, kaj šele dvopasovno cesto. Seveda hoja po predoru ni ravno varna, se pa da tudi priti dokaj blizu obeh portalov. Malo naprej od predora je tudi 180° ovinek, kjer se odcepi pot po trasi nekdanjega "feldbahna" (poljske železnice), takisto zgrajene med 1. sv. vojno, ki pripelje do Idrije oz. doline Idrijce nekje pri Divjem jezeru. V eno smer se naj bi hodilo ok. 2 do 3 ure, če je kdo tod že hodil, se priporočam za kakšne napotke, ko se bodo dnevi malo podaljšali.

No, omenjeni predor seveda ni razlog za obisk Godoviča. Nekaj parkirnih možnosti sicer je na voljo tudi blizu posameznim zanimivostim, sicer je pa še najprikladneje parkirati pri krajevni cerkvi sv. Urbana. Tam je tudi edina informativna tabla z nekaj namigi za izlete tudi za tiste z drugačnimi preferencami. Naša pot pa gre po trasi t.i. francoske ceste, malo asfaltirane, malo makadamske, ki pelje tik nad južnim portalom prej omenejenga predora. Ampak še pred predorom nas čaka prva "kljukica": utrdba št. 3 Alpskega zidu. Ki je pravzaprav zelo dobro skrita celo v jesenskih razmerah (brez listja) in je ni lako najti niti, če poznamo njene koordinate. Pravzaprav je treba s ceste stopiti na slabo uhojeno "brezpotje", ki se strmo spusti navzdol in nekako skozi vegetacijo slediti "gazi". Na koncu vendarle dosežemo manjšo utrdbo z dvema podzemno povezanima vhodoma. Najbrž ni potrebno poudarjati, da potrebujemo primerno svetilko.

Ko po "francoski cesti" ali kakšni bližnjici dosežemo glavno cesto južno od predora, lahko znatno sekamo tisti 180° ovinek (mmg., ker ni pločnika, hoja tam ni varna), če cesto previdno prečkamo, s peskokopa ali karkoli že je tisto na drugi strani, pa najdemo stezo, ki se kar strmo povzpne navzgor. Še preden se steza spet približa cesti, opazimo znake naslednje utrdbe št. 1: jekleno opazovalno kupolo, vodni zbiralnik, po nekaj skrivalnicah pa tudi vhod v bojni blok. Lesena vrata nimajo nobenih zapahov, ključavnic ipd., zato jih lahko odpremo, se po stopnicah spustimo navzdol, po nekaj prostorih je tako nizek prehod, da se boste morali skloniti tudi najmanjši, potem pa.... verjetno kar glavna atrakcija Godoviča.

Italijani so namreč bojni blok postavili kar na severnem koncu še enega AO predora iz 1. sv. vojne, ki je še daljši (različni viri navajajo dolžine med 300 in 400 metri) in nikoli dokončanega. Kar brž povejmo, da brez primerne opreme nikakor ni pametno iti v ta predor. Najprej res dobra luč, kjer bomo hvaležni za vsak lumen. To tudi ni turistična potka v Postojnski jami, ki bi se jo dalo prehoditi v lahkih čeveljcih ali supergah. Nasprotno, če ne gledamo dobesedno vsakega koraka, se bomo hitro spotaknili ob kamenju ali čim drugem, kar leži po tleh. Tu pa tam bo treba zlesti čez kupe kamenja in tam pot bolj spominja na visokogorske, kar seveda zahteva primerno obutev. Pa nikar ne glejmo samo pod noge, splača se redno ustavljati in pogledati tudi navzgor. Opazili bomo, da so posamezni deli predora ostali v različnih fazah gradnje. Predvsem v severnem delu je predor že obokan, proti jugu pa postane ožji in predvsem nižji rov, komaj kaj višji od povprečnega človeka, torej vsaj najosnovnejša čelada sploh ne bo odveč. Očitno so vrtali v dveh "etažah", potem pa prebili strop med njima in zabetonirali obok. Podnevi se nam sicer z juga ves čas kaže luč na koncu predora, najprej kot drobna pika, ki se postopoma povečuje. Čisto na južnem koncu opazimo še "strešno okno", nato pa iz predora stopimo na vkop, ki spominja na sotesko. Povejmo še to, da se po vsega nekaj metrih te "soteske" ne vidi več predora, pa čeprav listja ni več. "Soteska" nas pripelje do makadamske gozdne ceste, ki nas lahko, če se nam ne da še enkrat v predor, vzporedno z njim pripelje do manjšega kakor parkirišča ob glavni cesti, ki je nekoliko južneje od bojnega bloka na severnem koncu. Česa drugega kot kažipota do južnega konca pa na tem parkirišču ni bilo opaziti. Še ena makadamska cesta s tega parkirišča pa nas mimo peskokopa (dostop vanj je prepovedan, s tem pa tudi do nekaj nekdanjih kasarniških objektov mrk pogled) pripelje do Šebalskega bajerja oz. zajezenega potoka, ki je videti kot neka piknik točka za domačine. V neposredni bližini je pa že nova utrdba Alpskega zidu, št. 4, ki je tudi edina oglaševana in s kar nekaj znamenji obiskanosti. Najlažje jo najdemo, če gremo od bajerja po poti ob gozdnem robu. Vrata severnega vhoda se ne dajo v celoti odpreti, zato obilnejši morda ne bodo mogli skozi. Pa nič hudega, samo malo južneje se najde še en vhod, notri pa manjši podzemni labirint, ampak brez skrbi, za raziskovanje niso potrebna poglobljena znanja iz teorije grafov velik nasmeh. Spet bomo potrebovali primerno svetilko, nekaj možnosti je, da se spotaknemo ob odtočne jarke ali nekaj druge krame po tleh, po stopnicah pa pazimo, da z glavo ne butnemo v nekam nizke jeklene traverze nad njimi.

Poleg teh treh naj bi v Godoviču bila še dva bojna bloka. Št. 2 je ostala prihranjena za potikanje ob feldbahnu, glede št. 5 pa ni bilo več prave volje, pa še vprašanje, kako je sploh z dostopnostjo, ohranjenostjo itd.
Godovič Severni portal cestnega predora1
Godovič Južni portal cestnega predora2
Godovič Inf. tabla pri cerkvi3
Godovič Inf. tabla pri cerkvi4
Godovič Utrdba št. 35
Godovič Utrdba št. 36
Godovič Utrdba št. 37
Godovič Utrdba št. 38
Godovič Utrdba št. 39
Godovič Utrdba št. 310
Godovič Utrdba št. 311
Godovič Utrdba št. 312
Godovič Utrdba št. 313
Godovič Utrdba št. 314
Godovič Utrdba št. 315
Godovič Vodni zbiralnik pri utrdbi št. 116
Godovič Opazovalna kupola pri utrdbi št. 117
Godovič Utrdba št. 118
Godovič Utrdba št. 119
Godovič Utrdba št. 120
Godovič Utrdba št. 121
Godovič Utrdba št. 122
Godovič Utrdba št. 123
Godovič Utrdba št. 124
Godovič Utrdba št. 125
Godovič V predoru26
Godovič V predoru27
Godovič V predoru28
Godovič V predoru29
Godovič V predoru30
Godovič V predoru31
Godovič V predoru32
Godovič V predoru33
Godovič V predoru34
Godovič V predoru35
Godovič V predoru36
Godovič V predoru37
Godovič V predoru38
Godovič V predoru39
Godovič V predoru40
Godovič V predoru41
Godovič V predoru42
Godovič V predoru43
Godovič V predoru44
Godovič V predoru45
Godovič V predoru46
Godovič V predoru47
Godovič V predoru48
Godovič V predoru49
Godovič Zanimiv izhod iz predora50
Godovič Južni portal predora51
Godovič Južni portal predora52
Godovič Šavje kmalu zakrije južni portal predora53
Godovič Dostop do južnega portala z gozdne ceste54
Godovič Kažipot ob parkririšču pri predoru55
Godovič Šebalski bajer56
Godovič Šebalski bajer57
Godovič Severnejši vhod v utrdbo št. 458
Godovič Južnejši vhod v utrdbo št. 459
Godovič Utrdba št. 460
Godovič Utrdba št. 461
Godovič Utrdba št. 462
Godovič Utrdba št. 463
Godovič Utrdba št. 464
Godovič Utrdba št. 465
Godovič Utrdba št. 466
Godovič Utrdba št. 467
Godovič Utrdba št. 468
Godovič Utrdba št. 469
Godovič Utrdba št. 470
Godovič Utrdba št. 471
Godovič Utrdba št. 472
Godovič Utrdba št. 473
Godovič Utrdba št. 474
Godovič Utrdba št. 475
Godovič Utrdba št. 476
Godovič Utrdba št. 477
(+7)všeč
Lisica3. 12. 2024 22:44:10
Enkrat me je prijateljica, ki zivi v blizini, peljala v ta rov. Zelo zanimiva zadeva, moras pa biti kar previden kje hodis, sploh v zgornjem nadstropju, da ne pades v kaksno luknjo, saj zadeva ni dokoncana. Sama se ne bi odpravila notri. velik nasmeh Je pa fascinantno zadevo pogledat.
(+1)všeč
lino4. 12. 2024 18:10:26

Jerque, odličen opis ogleda tega nekoliko časovno oddaljenega vojaškega podzemlja! Jaz bi priporočal vsaj dve bateriji. Če imaš samo eno in ta odpove ... zmeden Sledila bi velika groza!
(+1)všeč
korl5. 12. 2024 07:05:32
Če ti odpove še druga, pa bo še večja groza. Še vedno pa imaš klic v sili, na sliki 72 je telefonska nasmeh)
(+4)všeč
     
Copyright © 2006-2024 Hribi.net, Uvjeti korištenja, Kolačići