Hribi.net
Hribi.net
Prijava
Prijava
Korisničko ime:
Lozinka:
Prijava
Još niste registrirani? Registracija.
Zaboravili ste lozinku?
Popis foruma / Slovenija / Julijske Alpe / Mala Martuljška Ponca

Mala Martuljška Ponca

Ispis
Tomco14. 06. 2026 18:05:40
Mala Martuljška Ponca, 14.6.2026

Danas je bio za mene jedan od onih dana kada se snovi ostvaruju. Na ovaj izlet se "pripremam" praktički već dobre dvije godine. Postupno sam povećavao ciljeve da ću jednog dana biti spreman i na takvu planinu kao što je Mala Martuljška Ponca. Vrijeme je sazrelo i planina me danas ljubazno dočekala.

Odabrao sam smjer preko Kotlova, i za uspon i za spust. Unatoč blagom nemiru prije ture, nije bilo većih problema. Pa, osim što se je cepin zakačio na ruksaku u klekovinu — ali do kraja ture sam se i u tome izvještio.velik osmijeh Moram priznati da bi bez gomila bilo jako teško naći početak staze koja se odvaja od bujice. Pri prijelazu iz Donjeg u Srednji Kotel išao sam lijevom varijantom. Tijekom uspona razgledao sam i mogućnost prijelaza sa zapadne strane, ali već izdaleka izgleda prilično ozbiljno.

Kad se na izlazu iz Gornjeg Kotla otvori pogled na sipare i Martuljske prvake, srce doista zaigra. Teško je opisati koliko sam uživao — mislim da sam dio puta prošao u nekoj vrsti transa. osmijeh Odande sam nastavio lijevo po grebenu da izbjegnem sipare, iako to uopće ne bi bilo nužno jer su dolje još bila lijepa snježna polja. Iskoristio sam ih s uspjehom na povratku. Na grebenu je jedno zanimljivo mjesto gdje se treba spustiti u usjek i zatim malo popeti. Odozgo ne izgleda baš nedužno, ali većih problema ipak nije bilo. Greben je ipak mjestimično jako krhak, pa je potrebna prilična opreznost.

Po snježnom polju naravno je obavezna zimska oprema. Pomoću sam si i štapom. Penjanje od sedla do vrha nije mi se činilo previše zahtjevnim, niti pri spustu. Naravno, ako znaš što radiš. Stijena je kompaktna, hvatišta i stajališta ima dovoljno. Na početku visi i uže ako bi netko trebao. Osobno nisam osjetio potrebu za tim.

Na vrhu prilično puše. Na Špiku sam primijetio nekih četiri osobe. Upisna knjiga je lijepo uređena i u dobrom stanju; zadnji upis bio je oko 20. svibnja.

Spust preko Kotlova (ako je suho, kao što je bilo danas!) ne čini mi se baš strašan — strpljivo i polako, pa ide. U međuvremenu sam se poigravao mišlju da pokušam spust mimo Tri ariša, ali to će ostati za neki drugi put. Radije bih se s tom stazom upoznao prvo pri usponu.

Osim dvojice alpinista koji su ujutro išli nekamo naprijed u smjeru bivaka pod Špikom, na turi nisam sreo žive duše i planina je danas bila samo moja. osmijeh Zadovoljstvo na vrhuncu.

Treba reći i da bez opisa i slika ovdje na hribi.net ne bi išlo tako glatko, pa se zahvaljujem na korisnim prilozima.
Prvi jutarnji pogledi. 1
Prvi put u kotlini Pod Srcem. Hodao sam s otvorenim ustima :)2
Još jedan pogled unatrag prije nego zagrizem u strminu iza skalne pregrade.3
Na drugu stranu Kotla i uzgo brežuljkom.4
Pogled unatrag u Spodnji Kotel.5
Prijelaz. Odmah sam ga prepoznao, posvuda je lijepo opremljen.6
Probijanje kroz gustiš.7
Zatim malo iznad starog ariša staza skreće desno. Cijelo je vrijeme vrlo dobro vidljiva; više nego što sam očekivao.8
Gornji dio Srednjega Kotla. Ovdje sam lijepo dahtao...9
U Zgornjem Kotlu slobodno po Prešernu...10
...Onda ovo! :)11
Nešto teže mjesto preko grebena. Možda bi se trebao držati niže.12
Još jedan pogled unatrag na isto mjesto. Spust u usjek preko male police nije previše težak..13
Pozer.14
OK, do ovdje sam već potpuno iscrpljen. Slijedi odmor, sendvič i vitaminsko piće prije snježnog polja... 15
Inače je takvo mjesto za užinu da je teško krenuti dalje.16
Vrijeme za zimsku opremu.17
Ledni pijuk, štap, brc, brca. Ledni pijuk, štap, brc, brca... Štap ledni pijuk brc brca PAVZAP18
Uh.19
Sada najljepši dio. Odmah sam se razveselio.20
Aha, i pogled preko, da ne zaboravim.21
Vrh! Ponosan do amena :D22
Prema Aku23
Kraljica, Velika Dnina, Razor.24
Razor, Prisojnik.25
I panorama prema zapadu.26
Obvezna prema Špiku (dva stoje gore - švoh kamera).27
i obvezna prema VMP.28
Spust... kraj snježnog polja.29
Ovdje sam se spustio kao gospodin.30
Malo planinarske erotike...31
Pozor - na povratku u Zgornjem Kotlu ne držati se previše desno. Udoban je spust, ali ne vodi u pravom smjeru. Ja sam išao ovuda, pa sam morao prijeći lijevo...32
Dva lijepa. Danas sam se njih nagledao. Lijepi mekani, puhasti :)33
Trenutak. Također sam popravio dosta ovih.34
Inspiracija.35
Orijentir.36
Spust kroz šikaru.37
Idila.38
Točka na i.39
(+20)sviđa mi se
rok.si15. 06. 2026 18:11:54
Čestitam Tomco,
točno prije godinu dana imao sam slične velike oči kao ti: prvi put u Martuljške gore s ove strane, prvi put Pod Srcem, zanimljiv put preko Kotle do točke Na pečeh, uspon po dugom snježnom polju i klaustrofobično mali vrh s prekrasnim pogledom, nastavili smo još na Tri macesne i Za Ak. Krasna divljina i nezaboravna tura !
Prvi put ima sve poseban šarm, kad budeš išao još do Treh macesnov bit će opet dan koji će se istaknuti !
(+3)sviđa mi se
Tomco15. 06. 2026 22:40:03
Hvala rok.si. Kontra. nasmeh Da, sigurno ću još otići pogledati Macesne...mežikanje
(+1)sviđa mi se
ločanka16. 06. 2026 07:47:23
Tomco, nama su prije nekoliko godina pomogli pri orijentaciji Čez kotle već ranije pri usponu vezani crveni trakovi (ključne točke), koje smo naravno marljivo uklanjali pri spustu. To jako dobro dođe, naravno ako planiraš spust istim putemnasmeh.
(+1)sviđa mi se
Stranica:123...101112
Za objavu komentara morate se prijaviti:
Korisničko ime:
Lozinka:
Prijava
Ukoliko još nemate korisničko ime, morate se prvo registrirati.
         
Copyright © 2006-2026 Hribi.net, Uvjeti korištenja, Privatnost i kolačići