Se kar strinjam s popotnik-om.
Glede uporabe gps-a je tukaj ali pa na pzs.si/forum kar veliko napisanega. Mislim da so pomembna naslednja dejstva
RASTERSKA NAVIGACIJA
-če si vešč računalniške tehnologije, potem vsekakor nekaj na osnovi Windows mobile ali Symbian OS, kjer lahko izbiraš različne programe za rastersko GPS orientacijo. Sam uporabljam (P1i, UIQ3) SmartComNavigator ali QuickGPS programa, s tem, da si predhodno pripravim rastrsko karto z vrisano potjo po kateri se bom gibal. Vmes se beleži sled, in za analizo sem si naredil krajši programček, tako, da že na poti vem dolžino, hitrost (vzpon, spust),... Prav tako je super, ker lahko vzamem takšno sled od drugega in jo analiziram,...
-če tega nisi vešč, potem so vsekakor primerne gps naprave, kot so Garmin, kjer je vse to že pripravljeno, ampak je tako kot pač je, v večini primerov se ne da nič spreminjat. Mislim, da je na forumih o posameznem tipu veliko napisanega.
VEKTORSKA NAVIGACIJA
Sam imam tudi nameščeno Garmin XT aplikacijo, ki pa je za moje pojme glede navigacije katastrofa, ima pa ta trenutek najboljšo in najbolj ažurirano karto Slovenije in širše. Neprimerno boljši program za vektorsko orientacijo je TomTom program, vendar za Symbian naprave ima zastarelo karto, sploh pa nima nič planinskih poti.
Odločitev ni povsem enostavna,..., ko pa nabavljaš napravo se pozanimaj o
-ažurnosti podlage (karte), možnost dodajanja lastnih podlag
-možnost beleženja sledi, in kasnejši izvoz/uvoz
-možnost dodajanja/uvoza/izvoza interesnih točk (waypoints oziroma POI)
Ne glede na GPS, pa imam še vedno tisti del karte, po kateri se gibljem skeniran/stiskan na A4/A5, z dodanimi podatki o kočah, dolžinah, smereh,…, in takšno karto nosim v hlačnem žepu, da mi je vedno in takoj pri roki, veliko karto pa v nahrbtniku.
»popotnik«, če si za kakšno izmenjavo izkušenj, sledi,..., mi pošlji zasebno sporočilo.