Špik nad Plazom - Modeon del Montasio (2573)
|
| IgorZlodej21. 01. 2015 18:33:12 |
Izhodište je Pecol ili Visoka Montaževa planota. Nastavljam u smjeru Škrbine nad Cijanerico (Forca Palone) naravno na skijama, jer je špura već napravljena. Na izravnavi pod škrbinom skrećem lijevo i nastavljam po poševnoj gredini na južne padine. Tamo još neko vrijeme idem na skijama, zatim s odgovarajućom opremom do vrha. Uvjeti za hodanje odlični, još bolji pri skijanju natrag na Pecol ili V Žlebe.
| (+11) |  | |
|
|
|
|
| IgorZlodej18. 01. 2016 19:44:25 |
Cesta na Pecol još uvijek prolazna, pristup je dosta skraćen, ali zatim treba pješice jer na Montaževoj planoti nedostaje najmanje pola metra snijega. Od izravnavanja dalje prema Škrbini nad Cijanerici povezana tvrda snježna pokriva, na kojoj ima neke meke i tvrde ploče, ali ne predstavljaju povećane opasnosti od lavina. Od izravnavanja dalje po prethodnom opisu, samo što gornji dio nije potpuno zasnežen, pa treba malo ogrebati po stenama i labavom snijegu. Vjetra do vrha nije bilo, hladnoća sasvim podnošljiva, ili na trenutke čak pretoplo.
| (+9) |  | |
|
|
|
|
| palček plezalček28. 08. 2016 21:52:03 |
Kako nije priča o uspjehu? Uspjeh je spoznaja i vratiti se u dolinu neozlijeđen je važno, jer se tako čovjek može uskoro upustiti u nove avanture. 
| (+8) |  | |
|
|
|
|
| julya13. 08. 2018 11:33:52 |
Ovaj Špik je na mom popisu najvišjih Julijaca i nije mi davao mira... jučer je uspjelo. Prišli smo sa zapadne strane po Levi. Kad na travnatoj izbočini nestanu kablovi, iznad staze je ogromna stina s natrpane pločom. Pod njom smo postavili stožasti omet, dalje ih nema. Ako odeš tamo malo desno, nađeš užu klisuru (u stvari dvije paralelne), kojom se ide dobro prema grebenu, više manje ravno gore. Malo prije grebena lijevo u gušću klisuru i njome na predvrh s ometom. U ometu je knjižica natopljena do neprepoznatljivosti, jedino što nam je uspjelo izliti vodu iz kutije. Vrh je nekoliko metara lijevo po zračnom grebenu; inače vrlo zanimljiv vrh, relativno ravan i prostran, nakon par metara ponor na tri strane U ometu na vrhu je "vpisna knjiga", sitna sveska listića u staklenki očito briga nekog Videmčanina, od 2012. samo 13 upisa. Bio je čudesno ispunjen dan 
| (+5) |  | |
|
|
|
|
| julya14. 10. 2025 20:45:16 |
Uau, lijepo! 
| (+1) |  | |
|
|
|
|
| ločanka15. 10. 2025 06:40:10 |
Super, već neko vrijeme proučavam kako gore 
| (+2) |  | |
|
|
|
|
| funnyboy15. 10. 2025 15:19:36 |
Hvala  Kako gore? S osmijehom na licu, dobrotom u srcu i malo opreza, pa će sve biti ok 
| (+5) |  | |
|
|
|
|
| julya15. 10. 2025 20:22:31 |
Najljepše su oni vrhovi za koje nema na youtubu info. Ločanka, taj je jedan tak, samo se nadam da tako ostane. Sretno 
| (+3) |  | |
|
|
|
|
| vitan22. 06. 2026 18:33:00 |
Ovaj vikend posjetio sam planinski lanac Montasio. Budući da sam želio što bolje iskoristiti dan i krenuo i stazom Leva, odlučio sam posjetiti ovaj prekrasni vrh. Julya, najljepša hvala što si podijelila svoju priču s nama. Znam kako je kad nešto zamisliš ili poželiš, a onda ti ne uspije. Takvu priču doživio sam na Korzici i još me danas drži budnim. U subotu sam se gotovo našao u sličnoj situaciji. Želja mi je bila krenuti s Pecola na Strmu Peč, vratiti se, popeti na Montaž i nastaviti do Špika nad Nosom. Dogodilo se da su me noge izdale pri spuštanju sa Strme peči i zbog bolova gotovo sam odlučio prekinuti i završiti dan. Da nisam imao tako jaku želju posjetiti Montaž, mogao sam samo sjesti u auto i odvesti se kući. Tako sam se odmorio pola sata pod smrekovom sjenom ispred planinarske kuće Malga Montasio, malo se odmorio i odlučio nastaviti te vidjeti kako će ići. Naravno brzo se pokazalo da za uspon nema nikakvih problema. Možda je i žarko sunce odradilo svoje. Tako mi je uspjelo i osim Strme Peči prvi put sam se popeo i na Montaž te radosno shvatio da mi noge opet služe. Brzo sam se odlučio za spust Pipanovom ljestvom i nastavak te skrenuo na Levu. Na ovom mjestu još jednom hvala Julya za sliku gore, stvarno očite stijene i gomile koje su postavljene da putnik sa sigurnošću prepozna odvojak. Sam sam se nakon pregleda terena odlučio krenuti svojim smjerom, koji sam kasnije gore shvatio da ne odstupa puno od tvog opisa. Držao sam se otprilike do polovice uspona desnom stranom tog jaruga, zatim ga prešao lijevo kao ti i krenuo ravno gore do predvrha. Tamo sam primijetio dvije ili tri manje gomile malo desno, ali sam se popeo direktno na predvrh. Na vrhu sam potražio bočicu i kutiju o kojima si pisala i tužno shvatio da ih više nema, ili ih nisam uspio pronaći, ali našao sam žuti plastični poklopac koji je vjerojatno nekoć pripadao posudi o kojoj nema ni traga. Ipak sam na vrhu bio nagrađen prekrasnim pogledom, tišinom i usamljenim planinskim orlom koji je bestežinski jedrio uz padinu planine. Neprocjenjivo! Treba dodati da sam bio vrlo zadovoljan samim usponom, jer je bio kao neka vrsta flastera nakon penjanja prije tjedan dana kad sam se mučio sa Šitama i Lopom u kraljevstvu Jalovca. Ovdje iznad Pecola stijena je stvarno odlična i daje dobar osjećaj sigurnosti i pouzdanog hvata. Tako sam imao osjećaj da koji god smjer odabrao ne bi predstavljao veće poteškoće, samo treba ići ravno gore i lijevo od onih prvih najviših stijena koje vidimo sa osigurane staze. Mogu ovdje dodati i nekoliko slika s ucrtanom stazom koju sam odabrao, ali imam osjećaj da za one koji traže novu avanturu, kao što je lijepo napisao Palček Plezalček, to nije ni potrebno. U svakom slučaju vrh vrijedan posjete. Priču sam zaključio spuštanjem natrag na Levu i nastavkom do sedla gdje sam se popeo i na Špik Hude Police te se spustio sretan i ispunjen natrag u dolinu. Kao zanimljivost, osim dvojice vrlo ljubaznih Slovenaca na vrhu Montaža, bio sam potpuno sam na ostala tri vrha, što je bio i uspjeh, posebno s obzirom da je bio vikend 
1
|
|
|
|
| mirank22. 06. 2026 20:50:41 |
Nesquick-kutija bez poklopca
| (+1) |  | |
|
|
|
Za objavu komentara morate se prijaviti:
Ukoliko još nemate korisničko ime, morate se prvo
registrirati.