Bili danes. Vremenarji so pravilno napovedali jasno vreme v Gornjesavski dolini, smo mislili, da bo seglo tudi čez mejo, ampak je žal bila megla. K sreči ne gosta, tako da smo še vedno lahko uživali v lepotah še ene "smaragdne lepotice", če so se že oddaljenejši objekti (npr. most nad sotesko) videli nekoliko slabše.
Tisto o primerjavi z Vintagrjem (namreč težavnosti; o lepoti bi se dalo razpravljati) vzamem nazaj. Sicer so se nizki čevlji s primernim podplatom obnesli čisto v redu, gojzarji bi bili že overkill. Pač malo previdneje je treba stopati po delih po skalah, koreninah ipd. in to je to.
Ker očitno še ni opisa poti, bi ga v naslednjih dneh napisal in tja nalepil slike. Poskus GPS tracka žal ni uspel, očitno soteska preveč moti signal.
Ampak ob dodajanju "gore" bom moral najprej določiti gorovje. Kot se mi dozdeva, to sodi še v podaljšek Karavank, ki naj bi na zahodu segale prav do Ziljice. Razen če me kdo ne prepriča, da so to morebiti že Julijci...
Potem bo treba doreči uradno slovensko ime. Na trijezični tabli ob izhodiščnem parkirišču piše Ziljska globel. Samo to mi vleče na Ziljo na avstrijskem Koroškem, bila bi lahko kvečjemu "ziljiška". Še raje pa kar Globel ali Soteska Ziljice. Ponekod se najde tudi Mala Ziljica, vendar izključno v zapisih o tej soteski, poleg tega bi potem morala nekje biti še velika...
Tista tabla sicer ni najbolj kredibilna, na njej namreč omenjajo tudi spomenik Napoleonu. Ko pridemo do tja, je takoj jasno, da tisto ne more biti niti Francoz, kaj šele Napoleon, tamkajšnje table nas poučijo, da je postavljen na čast avstrijskim vojakom, ki so se bojevali proti Napoleonu.
Če ne bi bilo megle, bi najbrž bil izpred spomenika kar lep razgled proti severu. Tam je tudi cel kup klopc, precej več kot je prostora na parkirišču. Verjetno imajo Trbižani tam svoj "Rožnik" ali pa tja skrene dosti kolesarjev z bližnje kol. steze. Tam se tudi prične vratolomen spust (če gremo v nasprotni smeri urinega kazalca) po številnih ovinkih in stopnicah vse do rečnega brega.
Potem se pot ves čas drži rečnega desnega brega, malo gor, malo dol, ali po skalah ali po lesenih "vintgarskih" potkah. Ves čas nas pred morebitnim padajočim kamenjem ščitijo mreže na pobočju, na nekem mestu ne gre drugače kot čez zelo kratek predor, malo naprej pa nekaj kot nagrobnik, vendar je zgolj spomenik grofu Carlu von Arcu Zinnebergu, ki je s pobudo glavni "krivec", da lahko uživamo na tej poti (dokončanja zaradi prezgodnje smrti žal ni dočakal). Če koga zanima, je malo več o njem tule v nemščini (hmmm, Celovčani uporabljajo italijansko ime reke namesto njihovega klenega Gailitz):
https://www.kleinezeitung.at/kaernten/18744075/rundwandern-im-gedenken-an-graf-carl Pot še nekaj časa vodi ob reki, tudi pod previsom, potem pa se že usmeri navzgor in začne zapuščati sotesko, tokrat je vzpon (ali spust, če gremo v nasprotni smeri) nekoliko manj vratolomen. Ampak ne še tako hitro, ker nas čaka še "skrito presenečenje". Ko med vzpenjanjem naletimo na klopco pred ogrado, lahko pravzaprav stopimo za to ogrado in hitro najdemo vrh slapu Rio Molino (po slovensko bi verjetno bilo Mlinščica ali kaj podobnega), ki je sicer dobro "skrit" za skalo, da se ga s poti ne opazi. No, od tam laho vidimo samo njegov vrh in zaslutimo, da je kar visok (po moji pribl. oceni vsaj 10m). Če si ga želimo ogledati z druge perspektive, moramo najprej priti ven. Med nadaljnjim vzpenjanjem na nekem ovinku idilo na vsem lepem prekine hrup in skozi drevje lahko celo opazimo avtocesto iz Avstrije. Nekoliko naprej nas pričaka kamen KRB, zraven pa kar dve razlagi. Tista druga in daljša, ki trdi, da je to kratica za Kronprinz Rudolf Bahn, kot se je imenovala proga proti Jesenicam in Ljubljani, je pravilna, prva v večjem fontu pa je čisto mimo.
Takoj za tem KRB kamnom pa se že znajdemo na kolesarski stezi med Trbižem in Ratečami. Desno bi za ovinkom hitro dosegli izhodiščno parkirišče, ampak čisto na levi je nekdanji železniški in danes kolesarski most, ki smo ga sicer videli tudi iz soteske. Po prometnem znaku sodeč ima nosilnost samo 400 kg (oz. 0,4 tone). In z drugega konca tega mosta se lahko opazi prej omenjeni slap. Ampak Italijani znajo včasih biti res "umetniki". Saj je hvalevredno, da so nekdanjo progo oživili v zelo lepo kolesarsko pot in obenem revitalizirali tudi ta most. Ampak če lahko celo mimodrveči "pogačarji" opazijo, da stoji most nad slikovito sosesko, in bi si zaželeli kakšen posnetek... Hja, prevozen je samo srednji del mostu, oba robova pa sta temeljito zabarikadirana, da ti pogled na katerokoli stran zastira dvojna ograja. Ali imaš pri sebi kaj podobnega periskopu ali enostavno dvigneš roke in fotkaš na slepo... Ampak s teleskopskim objektivom sem vendarle nekako uspel ujeti slap.
In najbolj zanimivo. Ker smo prišli zgodaj, smo imeli celotno nedvomno "instagramsko" sotesko izključno zase. Po izhodu smo šli čez most in proti Trbižu, ob vrnitvi nekaj ur kasneje bolj majhno parkirišče še vedno ni bilo polno. Za razliko od "konkurence" v bližini Bleda nas niti parkiranje niti vstop nista stala niti centa. Kaže, da znajo dobro skrivati svoje bisere...