Hribi.net
Hribi.net
Prijava
Prijava
Korisničko ime:
Lozinka:
Prijava
Još niste registrirani? Registracija.
Zaboravili ste lozinku?
      
lijaneja / Zadnje poruke

lijaneja - Zadnje poruke

Pokrenute teme:
lijaneja3. 06. 2026 11:42:45
Jučerašnju stazu sam planirao već nekoliko godina, konačno je došao dan ostvarenja. Kaninu, Mrzloj gori i Kanjavcu dodao sam još jednu 'long' izvedbu. Stazu dobro poznajem, također u pogledu opreme nisam pogriješio, jer je Planjava u ovo vrijeme obično još uvijek zimska. Cepin 'sakrijem' u ruksak, da izbjegnem komentare eventualnim jutarnjim planinarima Primoža ili Vel'ke.nasmeh Pa, nije ih bilo mnogo na putu, jer sam krenuo iz Stahovice već u pet. Planinarske cipele i teški ruksak sa supergama i bubrežnim pojasom naravno nisu usporedivi, pa napuštam Gradišče tek nakon tri sata. Spuštam se do Dola i ponovno uzbrdo - na Konja. Hodnja kroz šumu je užitak, kratko se zaustavljam kod Mlakarove kolibe, na sunčanom Konju barem četvrt sata. Spakiram štapove u ruksak i spuštam se do Presedljaja po dobro održavanim čeličnim užadima, usput srećem planinara. Treći put uzbrdo, ovaj put samo za 300 visinskih metara. Ova staza se kao i obično jako vuče, kleka je lijepo orezana, snijeg samo u udubinama. Kod izvora, koji je negdje na četvrtini puta do Praga, utažim žeđ. Voda tako hladna, da sam morao prestati pri petom 'kravljem' gutljaju, jer me je već peklo grlo. Kratak spust do Korošice i jer Mojcejezen nije bilo da me posluži, jako olakšam sadržaj boce, da bi za sljedećih 550m ruksak bio što lakšinasmeh. Od Sedelca prilaze dva mladića, par riječi i već su na putu prema Pragu. Do vrha Ojstrice skoro nije trebalo stati na snijeg, počele su se juriti magle. Vrh kao na moru. Toplo, bez vjetra, u samoći uživam barem pola sata. Ali Planjava se nije niti jednom pojavila.
Pri spustu na prvom odvojku skrećem prema Škarjama, malo magle, malo snijega, iz nespretnosti mi niz padinu sklizne štap. Dragi, četverodijelni, na sreću nije trebalo daleko dolje. Od Škarija dalje uvjeti se pogoršavaju, magla, velike površine prekrivene snijegom, u nekom trenutku gubim orijentaciju. Spašava me Lucus Map, vidim da sam se prilično udaljio od staze. Malo po strmom snijegu i stijenama, iz 'Debelog snijega' izlazim u blizini Srebrnog sedla. Barem sat i malo dodatne snage je otišlo naopako. Ovdje više nema snijega, ali se probudio hladan i jak jugozapadnjak, koji se do vrha Planjave jako pojačava. Nekoliko snimaka, prije nego mi smrznu prsti i novi incident. Vjetar mi s glave otpuhne dobro usidrenu kapu sa šiltom, odloži je 40cm pred provaliju. Opet sam imao srećenasmeh Već treći put se upisujem, knjižica nova, kutiju dobro zatvaram. Sa neprijateljskog vrha brzo silazim pravilno zimski odjeven, malo se zadržim kod Hillarijeve stepenice, gdje snijeg ometa lakši prolaz. Nekoliko pokreta trojke po stijenama i već sam prošao. Kao da je odrezan, i vjetar je utihnuo, na trenutak se zaustavljam tek na vrhu Sukalnika. Brzo shvaćam da je odluka o cepinu bila na mjestu, jer je prijelaz preko snježne strmine u dvije jaruge bez njega vrlo riskantan. Još šetnja do Kamniškog sedla, gdje razmijenim nekoliko riječi s ljubaznom djevojkom i posljednji, najteži dio-spust do Doma u Kamniškoj Bistrici. Malo planirani autobus sam zbog mnogih peripetija zakasnio dva i pol satamežikanje.
lijaneja14. 03. 2026 20:12:00
U subotu, 21. 3. 2026. pozvani na 34. Arničev zimski pohod na Raduho!
https://pzs.si/dogodki/24351-34-arnicev-pohod-na-raduho/

U nedjelju, 22. 3. 2026. na Memorijal za skiju i cepin na Kamniško sedlo.
https://www.pdkamnik.si/dogodki/smucka-in-cepin-2026/

Oba događaja su već tradicionalni i ne smiju se propustiti.
Srdačno pozvani!
Komentari:
lijaneja23. 06. 2026 11:57:08
Ooo, idealno. Najljepša hvala za sliku. Snijeg baš do podnožja sedla. Pa neki drugi put. Za četvrtak imam već nosača užeta zagarantiranog.
lijaneja22. 06. 2026 22:00:47
Hvala, super. Da bude pivo lijepo ohlađeno na povratkunasmeh
lijaneja22. 06. 2026 18:07:39
Dogovoreno, Vito! I tebi sreću i puno užitaka na veličanstvenoj gori.
lijaneja22. 06. 2026 16:42:26
Hrabar si momak. One svijetlosive stijene na lijevoj strani prve slike samo čekaju da se sruše dolje i za mene su sigurne samo dok su još u snijegu. Rizik preko ozebnika je za mene prevelik, jer sam gotovo svake godine svjedokom rušenja stijena. Inače hvala za lijepe slike. Jesi li napravio s vrha i kakav snimak u Kotel?
lijaneja22. 06. 2026 15:24:57
Zimski pristup je pao u vodujezen, odlučio sam se da idem gore u četvrtak. Budući da mi je nošenje užeta na ovom izletu uvijek noćna mora, tražim jakog, brzog i iskusnog mladića za njegovo nošenje. Svakako će biti nagrađen za taj težak posao nakon ture. Kontakt može ovdje, na ZS, anton.knavs@gmail.com ili 031309491
Tone
lijaneja15. 06. 2026 16:36:41
Do kraja Logarske doline i do Jermance. Prvo je naplatno, drugo je kaznivo. (ako ideš predaleko)velik nasmeh
lijaneja13. 06. 2026 17:00:21
Drži, Juš. Svi pristupi Oltaru su zahtjevni, onaj koji spominješ, mislim da sam ga prešao već šest puta, ali nije mi jasno zašto ga PZS svrstava među alpinističke uspone, jer iskusnom gorniku ovdje ne treba nikakva dodatna oprema.
Jo preko Konja u Skuti i strpljivo😊 čekam da me povedeš preko, dok si još mlad😜.
lijaneja12. 06. 2026 14:17:15
Inače je na Oltar najljepše preko Kačjeg jezika, ali smo je (sva je) ove godine propustili za dva tjedna. Sljedeće godine malo 'piti', pa probajmo početkom godine.nasmeh
lijaneja6. 06. 2026 17:21:26
Nije tako strašno kao što pokazuju brojke, Martina. Dan je izuzetno dug, veće zahtjevnosti osim pod Planjavom nije bilo i ako je čovjek nekako treniran, zdrav (i mladvelik nasmeh), s voljom i veseljem, nema problema.
lijaneja4. 06. 2026 11:57:17
Hvala, dečki!
Prilično, Matjaž. Iz podataka na Stravi, (koju sam isključio na Kamniškom sedlu) prošao sam točno 26km i u trinaest sati i trinaest minuta skupilo se 3.460 visinskih metara. Jer sam imao sumnje da je to malo previše, išao sam pješice po karti, pa zaključujem da će to biti otprilike točno.
lijaneja3. 06. 2026 08:13:49
lijaneja3. 06. 2026 06:39:56
Već je gotovo. Sada postaje bazen.
lijaneja1. 06. 2026 18:41:50
Pa, znaš kako je bilo to prije sedamdeset godina, Lino. Da je majka smislila neko drugo ime, otac bi odmah imao dug nos.mežikanjemežikanje
lijaneja1. 06. 2026 08:31:23
lijaneja31. 05. 2026 20:23:23
Da, bio je, i to trideseti.
         
Copyright © 2006-2026 Hribi.net, Uvjeti korištenja, Privatnost i kolačići