Razvoj gre naprej in za optimalno se je izkazalo 12 zob. Šest zobe dereze nimajo prednjih zob, zato so primerne samo za hojo po ravnem, pogojno tudi pri hoji navzdol, ko sestopamo na pete. Za vzpenjanje so neuporabne. Vprašanje, ki se ob tem pojavi je: kje je tista meja naklonine (za katere hribe) kjer so še uporabne 6 zobe in kje bi morali uporabiti 12 zobe, je težko reči. Npr. Raduha ali Viševnik nižje nista strma, pod vrhom pa je lahko v trdem snegu precej strmine za zdrs. Poleg tega je sneg lahko nižje še zmehčan, višje ali v senčnih, severnih legah pa trd!? Veliko je mejnih / tveganih dejavnikov in zato se mi zdi pošteno povedati tistim, ki prvič kupujejo dereze ali so začetniki v zimskih vzponih (oziroma to, kar je vprašala Urshy na začetku te teme), najbolj varno varianto. Je pa res, da se je treba naučiti hoditi z derezami, sicer so lahko prav tako nevarne za padec, če se z njimi spotaknemo ali se zataknejo ob gamaše.
Mnenja na forumu so lahko posplošena, zanimiva kot dopolnitev, kot izkušnja posameznikov,... najbolje pa je iti na zimski tečaj, kjer strokovnjaki povedo kako in kaj, kakor predlaga Daniel.
Vendar je tudi tečaj premalo. Ustavljanje s cepinom in derezami je treba vedno znova vaditi na varnih iztekališčih (npr. griči na Komni), kajti tako zaustavljanje ni v skladu z našim nagonskim refleksom, ko se želimo ustavljati z vsemi štirimi, ampak je treba noge z derezami dvigniti v zrak, sicer nas prevrže čez hrbet in se začnemo kotaliti.
Morda se bo to zdelo komu da pretiravam, vendar se je treba vprašati tudi koliko nam je življenje drago, zato se mi ne zdi odveč, če kakšen zob derez več nosimo s sabo. Ponavadi ne sodelujem v diskusijah, ampak tle me je pa pogrelo. Pa brez zamere, dobro je slišati več mnenj. Lpp, Medo