Greben Pihavcev je stranski krak, ki se na sedlu Vrh Osojnika odcepi od glavnega grebena Pelci - Bavški Grintavec v smeri proti Bavšici in tako nekako ločuje znani alpski dolini Zadnjo Trento na vzhodu od Bale na zahodu. Greben s povprečno višino nekaj nad 2.000 m ima uradno poimenovana in na zemljevidih označena samo dva vrhova: Veliki in Mali Pihavec ter v nadaljevanju malce južneje še za sestop pomemben vrh Obljak.
Pri iskanju opisov poti na tem območju, se največ uporabnih stvari dobi na portalu Primorske stene, o bistvu, pristopu, težavnosti in zahtevnosti ture pa v spletnih zapisih M & M, seveda pa gre vsak raziskovalec tega planinskega raja tudi malo po svoje, zato niti v pristopu, še manj pa v sestopu, ne boste našli uhojenih poti, še najbolj opazne so gamsje stečine, ki se jih da kdaj pa kdaj tudi koristno uporabiti.
Po lastnih izkušnjah in spoznanjih je turo je najbolje začeti v Bavšici, čez dolino Bale, grebensko prečenje Pihavcev pa opraviti v smeri od severa proti jugu, to je od sedla Vrh Osojnika do Obljaka /za mnoge je to najlepši greben v Julijcih/ in se potem iz Obljaka po zelo strmih travah in strmem gozdu spustiti v Bavšico, kar pa v nasprotju s prejšnjo uživancijo na grebenski ježi ni ravno več prijetno, saj je sestopanje tehnično in orientacijsko zeelooo naporno.
Sam greben Pihavcev je izjemno lepa, panoramska in divje izpostavljena tura, gori - doli prek številnih rogljev, manjših vzponov in spustov, v nasprotju s prakso okoliških grebenov tudi z večinoma zdravo in čvrsto skalo, strme trentarske trave pa prečenje prej otežujejo kot olajšujejo, zlasti nevarne so v vlažnem vremenu ali pa pomrzjene v senčnih legah.
Greben Pihavcev je zaradi težavnosti, izpostavljenosti in raznolikosti, ki jo plezanje ponuja, kar zelo zahtevna tura, s trentarsko oceno od M&M med II in III, rekreativcem brez ustreznih izkušenj in kilometrine bi jo odsvetoval brez varovanja in vodniškega spremstva, saj kakšno umikanje in sestopanja iz grebena ne pride v poštev, tako v dolino Bale kot na drugo stran v dolino Doliča proti Bukovniku, zaradi prepadnosti in odsekanosti sten, praktično lahko poletite.
Najzahtevnejši del prečenja grebena je prav gotovo sestop v škrbino med Velikim in Malim Pihavcem, ki presega trojko, zato se je vanjo raje spustiti po vrvi, tam je nameščen klin, abzajl pa je dolg cca 25 m. Kot že zgoraj omenjeno, pa ne gre podcenjevati tudi sestopanja po strmih in gostih travah, kjer boste hvaležni tudi priporočilu, da ste vzeli s sabo kak lažji cepin.
Turo smo opravili na lep oktobrski dan 2021, vse skupaj časovno cca 10-11 h, … več pa v opisih pod slikami.