Primule oziroma naravne jegliče sem raziskoval že lani.Rad bi videl v naravi predusem posebneže-idrijskega , kranjskega,kuštravega, najmanjšega in križanca rumenocvetnega trnovskega.
Najpogostejša je seveda naša ljuba trobentica. Nadalje imamo pomladanski jeglič-Primula veris, ki pa nastopa v treh podvrstah.Imamo torej:navadni pomladanski jeglič,belopolsteni pomladanski jeglič in sivkasti pomladanski jeglič.Najbolj pogost je seveda navadni pomladanski jeglič-Primula veris subsp. veris.Ostala dva bomo našli bolj na Primorskem kot drugje.Cvetje je pri vseh treh nekako enako, ločijo se pa po listih in tako jih dobri poznavalci prepoznajo.Jaz teh dveh podvrst še nisem prepoznal.
Na Gorenjskem pa je tako rekoč doma visoki jeglič, ki ga nabirajo tudi kot zdravilno rastlino.
V turah tam okrog Špika Hude police pa sem videl še druge tri recimo tako rdeče obarvane jegliče, ki jih pri nas nisem videl.O tem pa kdaj drugič.Videl sem dolgostebelen hallerjev jeglič, pa brezstebelnega vijoličnega najmanšega jegliča.To je bilo pred parimi leti in takrat se še nisem posvečal toliko slikanju gorskih rož.Vsekako grem letos dvakrat v ta konec-s škofjeloškimi planinci.
Moja prijateljica iz Avstrije me je že lani vabila na raziskovanje tam čez mejo, vendar zaradi moje gorske nesreče ni bilo poletne in jesenske sezone.Je velika ljubiteljica gorskega cvetja, vendar njenih posnetkov ne objavljam. Poiskala bova dlakavi jeglič-Primula hirsuta, celorobi jeglič-Primula integrifolia, krasni jeglič-Primula spectabilis najmanjši jeglič-Primula minima in piemontski jeglič-primula pedemontana,vem, d aje ta podoben našemu moknatemu, ter zlato trobentico-Primula vitaliana.
Vsi pa verjetno poznamo avrikelj in morda še wulfenov jeglič, ki ni rumen kot vsi ostali omenjeni.Seveda ne smemo pozabiti oba še tako obarvana -moknatega in dolgocvetnega, ki ju bomo sedaj pogosto videvali.