Zvonček,na tvoji prvi slikci od 25.08. je rušnata zvončica .Za njo je značilen ta malce podolgovat cvet , ki je na koncu malo zožen in ima po cvetu te značilne proge.
Beckova zvončica naj bi bila redka in jo točno še nisem nikoli določil.Res je podobna po rasti in cvetu witasekini.Tudi na Zaplana.net ni njenega točnega opisa.Za zvončice je pomembno, da vemo koliko ima cvetov sama rastlina , kakšne ima pritlične liste in stebelne , koliko je visoka in kje dejansko raste.Določene samo na Krasu itd.So si pa te nižje zvončice razen zoisove zelo podobne po cvetu in ker so zaradi različnih rastnih pogojev lahko velike razlike v višini samih rastlin je zamenjava vedno možna.
Jaz imam tudi priročnik od Hoppeja in mislim, da je njegova slikca na prestavitvi rušnate zvončice napačna -tako je s temi nižjimi zvončicami.Piše celo , da raste na apnenčastih tleh v Vzhodnih Alpah(proti zahodu do Brennerja) Res si moram spet sposoditi v knjižnici te ogromne Flora Alpina priročnike.Trebušasto že redno menjamo z okroglolistno-jaz okroglolistno še nisem točno določil-naj bi bila zelo redka.Vedno nas bega scheuchzerjeva. Begajo nas cvetovi-običajno naj bi imela rastlina le en cvet na posameznem peclju.(Hoppe recimo sploh ne omenja število cvetov na sami rastlini, na Zaplana .net pa navajajo, da ima rastlina običajno samo po en cvet na posameznem peclju-pa si tam pri prepoznavanju).Piše da najdemo scheuchzerjevo visoko v gorah.Dejansko je to res, ker jo večkrat najdem visoko v gorah v skalnih špranjah.Ne moreš jo zamenjati zaradi značilnih suličastih listov .Katera pa je po teh gorskih travah, ki jo je veliko(recimo takoj na začetku smučišča spodaj na Zelenici)V bistvi vidimo v teh travah samo cvetove, ne vidimo pa koliko ima cvetov na steblu, niti listov. So pa odločilni rastni pogoji zato je višina rastline in močna ali slaba obarvanost cvetov (jakost barve od zelo svetle do močno temne modre zelo varira ) in varira tudi velikost cvetov, zato mislimo, da vidimo kako drugo vrsto.