Ja predhodniki so že skoraj vse povedali. sklep ki ga lahko potegnem iz tega je bil tudi že naveden- različne izkušnje z različnimi znamkami in modeli ali vsak čevelj ne paše na vsako nogo - nasvet: preizkusite čim več čevljov, da ugotovite katere vam pašejo na nogo.
Stvari na katere še ni bilo opozorjeno.
1. pri preizkušanju čevljov je potrebno obuti pohodno nogavico (svojo ali tisto v trgovini - vsaka dobra bi jih morala imeti), da dobimo realno sliko o (ne)udobju čevljev. logično je da nam je čevelj tankih nogavicah prav, ko pa bomo na nogi imeli debelejše pohodno nogavico nas bo morda že tiščal.
2. pri preizkušanju naredite test s prstom-palcem, ki ga porinete za peto ob tem se vam morajo prsti pritisniti na sprednji del čevlja - se pravi čevelj naj bo večji za debelino 1 prsta. Identičen temu testu je test z notranjo stelko, ki jo izvlečemo iz čevlja - peto damo do konca in vidimo koliko prostora ostane spredaj. To je zelo pomembno pri sestopih saj ob primernem zategovanju vezalk čevljev ne bo prišlo do pritiska prstov na sprednji del in posledično bo manj žuljev.
3. Pri preizkušanju čevljev morate biti pozorni kako vam čevelj 'prime' peto, če se peta dviguje imate na sebi prevelik čevelj - žulji!!! ali vam ne ustreza kopito.
4. Glede na vse večjo draginjo pri tistih ki RES veliko uporabljajo gojzarje ni morda odveč pomisliti ali je pri izbranem modelu možna menjava podplata čevlja. Če računamo življenska doba gojzarja je okoli 400-500 delovnih ur - nekdo ki veliko hodi, predvsem v kamnitem terenu jih 'zgoni' v dobrem letu ali dveh, cena kvalitetnih od dobrih 100 EUR ali 200 EUR naprej, menjava podplata okoli 30 EUR... Menjava ni možna pri tistih modelih, ki imajo podplat gumiran-prilepljen tudi nastranskem delu gojzarja -to pa so skoraj vsi lažji pohodni čevlji.
5. Na jasnem si moramo biti za kakšen namen kupujemo čevlje - ali bodo predvsem hojo po mehkih gozdnih poteh ali za morda za zimsko visokogorje ali ledenike - in izberemo pretežni aktivnosti ustrezen model. Različni modeli gojzerejv so za različne namene in se med seboj zelo razlikujejo, tudi cenovno. Kopromisi ponavadi niso najboljša rešitev - običajno pridejo ljudje, ki obiskujejo gore tako poleti kot tudi pozimi, do sklepa, da si omislijo dva para gojzerjev - zimske in letne, pa še kakšne nizke za gozdne terene.
5.Veliko zavisi od nogavic, ki jih uporabljamo. Nogavice ne smejo biti ne prevelike ne premajhne in predvsem s ČIM manj ali brez šivov. Ponavadi se naredijo žulji ravno tam, kjer šiv drgne ob kožo. Torej ob nakupu gojzerjev je pametno kupiti tudi kvalitetne pohodne nogavice.
5.Žalostna resnica - potrebno je imeti tudi nekaj sreče, čevelj bo morda v trgovini povsem udoben po desetih urah hoje pa nas po užulil. To možnost je najbolje čimbolj zminimizritati (nasveti zgoraj, pomoč kakšnega ki se spozna pri nakupu, predhodan uporaba čevljov doma v stanovanju....)