Hribi.net
Hribi.net
Prijava
Prijava
Korisničko ime:
Lozinka:
Prijava
Još niste registrirani? Registracija.
Zaboravili ste lozinku?
Popis foruma / Slovenija / Julijske Alpe / Zagorelec -2090m

Zagorelec -2090m

Ispis
lynx26. 08. 2020 23:12:37
Skinuo sam ga s OSM-a, jer je riječ o nesporazumu (iako je vršni dio bio dobro nacrtan). Moja staza je bila dodana na pregled, da se lakše riješi zagonetka s slabo nacrtanom poprečnom stazom prema Jalovcu. Pa je jedan Talijan uzeo za sveto i direktno nacrtao na kartu, bez provjere ili ponavljanja. zavijanje z očmi

Kratki kameniti dio je stvarno užitak, recimo I-II.
(+3)sviđa mi se
djimuzl27. 08. 2020 08:52:55
Uh, pa i to se može dogoditi... nasmeh
sviđa mi se
darinka43. 09. 2021 08:57:57
2. 9. 2021. Iz Zapodna smo otišli. Hladno jutro. Samo sedam stupnjeva. Ali se je tijekom dana zagrijalo. Na vrhu smo bili sat i pol bez vjetra i ljetnoj toplini. Nismo sretili skoro nikoga. Stazu pod Kanskim prevalom do Zagorelca smo lako našli. Pogledali smo s vrha Šmihelovec i nagađali gdje bi se dalo ići gore. Namjere nismo imali. Bilo je sasvim dovoljno hodanja za stara ljeta. Lijepo su bili vidljivi tri uspravna vrha Trentski Pelc sedlo Ribežni, Srebrnjak i Zapotoški vrh, gdje je bila vidljiva stazica. Koja se zatim izgubila. Također staza koja dolazi s Špička je lijepo vidljiva. Barem u zadnjem dijelu. Sustopili smo po istoj stazi.
jutarnji pogled na Bavški Grintavec1
tu idemo2
mimo kapelice3
pogled tamo gore4
i odozdo5
osigurani dijelovi staze prema Zapotoku6
slap vidljiv s puta7
tu preko.8
na planini9
su si se dali pisati po stropu.10
nastavljamo.11
svi tri vidni cijelo vrijeme12
zapotoški vrh.13
Idemo po melišču14
Zvončići15
dan jako lijep16
sve već visoko17
Na drugu stranu18
ispod vrha Zagorelca.19
zanimljiv svijet je ovdje.20
Šmihelovec.21
pogled gore tamo.22
još zadnji dio po grebenu23
razgleden je.24
na vrhu smo.25
u tišini neba.26
s lijepim razgledima27
Bavški Grintavec iza mene28
Marijan prvi put s ove strane.29
Trentski Pelc, Srebrnjak i Zapotoški vrh30
očak se otkrio.31
i silazak po stazi uzlaza.32
mimo planine Zapotok u dolinu.33
(+8)sviđa mi se
ločanka3. 09. 2021 12:45:39
Darinka, ovo o starim godinama je s tvoje strane nešto novo. Nekako ti se ne podanasmehnasmeh.
(+1)sviđa mi se
turbo3. 09. 2021 12:51:54
ločanka,
sigurno je pogriješila u tipkanju. Htjela je napisati "zrela". velik nasmeh
(+1)sviđa mi se
ločanka3. 09. 2021 12:53:47
Možda ja, na trenutak je pomislila, ali je bilo već napisanonasmehnasmeh
(+1)sviđa mi se
Majdag3. 09. 2021 14:28:30
Darinka, s obzirom na podvige koje objavljaš sama ili s društvom - stara, ne paše zraven. I po godinama ti ih puno na ovom forumu čini društvo. Istina je da tijelo treba malo više vremena, kod tebe to ne dolazi u obzir, ne stigne.nasmeh
(+3)sviđa mi se
skala12316. 07. 2022 20:42:26
Danas smo gornici u organizaciji GK Karavanke prešli lijepu stazu na Zagorelec. Sama staza bez posebnosti. Početna točka u Zadnjoj Trenti.

Ljep planinarski pozdrav.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
(+4)sviđa mi se
darinka412. 09. 2024 10:03:34
(10.9. 2024) U ovoj tihoj dolini ostaju nam samo sjećanja. Tako piše na ploči uz stazu iz Zapodna, odakle smo krenuli ujutro. Poznana staza. Ništa teška. Samo malo hladno bilo kad smo hodili suhom strugom. Osam stupnjeva. Onda se zagrijalo. Nije bilo baš za kratke rukave. Ovaj put lijepa prognoza držala. Iako je za popodne najavljen kiša. Bilo je lijevalo kao iz vedra kad smo se vraćali kući. Na vrhu vjetar neprijatno hladio. Onda na spustu sve toplije. Budući da smo imali vremena odlučili smo posjetiti zapotoške slapove, kad smo već blizu. Do zadnjeg najvišeg nismo došli. Treba u strminu. Ostala tri sada kad ima više vode predivna. Sat je pokazao 15, 4 km, 1344 uspona i 10.36 sati hoda. Za tako lijep dan sasvim dovoljno. Nikoga nismo sreli.
jutarnji pogled na Bavški Grintavec1
i Pelc nad Klonicama.2
također Prisank ne ističe.3
Kapelica uz put.4
još jedan pogled na BG.5
preko vode treba.6
na Zapotoku. Tu vode ne manjka.7
lijepo.8
nastavljamo.9
po poznatoj stazi.10
11
Pogled nazad.12
ovdje sve poznato.13
preko melišta treba.14
sve više oblaka.15
16
17
18
tri u nizu.19
20
21
kao snježna kugla.22
Šmihelovec na ogledu.23
24
25
26
prema vrhu27
dug je greben28
iza nas BG.29
silazimo.30
još se nalaze cvijeće.31
takav pogled pri silazu.32
Idemo po putu uspona.33
Planike su lijepe.34
i dan tako.35
silazak ispod kanskog sedla36
vrhovi za penjače.37
ovdje ih imaš sasvim blizu38
Pogled u dolinu.39
još ogled zapotoških slapova.40
41
42
43
44
45
46
47
48
(+3)sviđa mi se
simon161. 11. 2024 20:53:34
Jučer 31.10. u 7h ujutro startao sam iz Zadnje Trente i prvo otišao pogledat Zapotoške slapove. Onda nastavio do Planine Zapotok, tu sam se odlučio popeti do markirane staze koja vodi iz smjera Zavetišča pod Špičkom do sedla Kanja. Treba pogoditi pravi početak stazice i onda joj nekako slijediti i par ometi sam primijetio na putu. Vjerojatno ljeti kad je zaraslo teže. Više gore se onda priključujem na markiranu stazu koja je slabo išljapkana. Slično kao što sam rekao ranije bila bi i tu u ljetno vrijeme još teža. Ali s puta lijepi pogledi unaokolo pa je hod prijan. Prije dva tjedna bilo bi još ljepše jer mislim da su ariši tada još bili žuti, sad su već više smeđkasti odnosno izgubili dosta iglica. Između ima i neke jeklenice koja je dobrodošla pri prelasku jedne grape. Izdaleka sam čuo neke ljudske glasove i zujanje drone nad Bavškim Grintavcem, izbliza cijeli dan nikoga nisam sreo nasmeh. Zadnji dio uspona na Zagorelec bez staze ali prilično lak. Sunce dobro grijalo pa sam bio na vrhu u kratkoj majici. Onda sam zaokružio stazu do sedla Kanja i nastavio silazak običnijom stazom do Planine Zapotok i doline. Bio je prekrasan jesenski dan u planinama.
Na izlaznom mjestu (Flori)1
Laka šetnja dolinom s pogledom na Bavški Grintavec2
Prvo idem pogledati lijevo prema Zapotoškim slapovima3
Prvi (donji) slap4
5
6
Lijepog srnetinjaka primjećujem u šumi7
Kapelica na putu prema planini Zapotok8
Priya nekoliko klinova9
Planina Zapotok10
umjetnina11
Pot po kojoj sam došao gore. Levo dole je planina.12
Do škrbine i preko13
Pogled nazad prema izhodištu. Vidi se i koča na Zapotoškoj planini.14
Spomen-obeležje uz put15
Zagorelec16
Na vrhu Zagorelca17
Šmihelovec na drugoj strani sedla Čez lužo18
Bavški Grintavec19
Spust u dolinu po uobičajenoj stazi od sedla Kanja20
Još jednom pogled na Zagorelec21
Opet na planini22
23
(+5)sviđa mi se
Jernej9686. 05. 2026 16:53:18
S nećakom smo posjetili Zagorelec 3.5.2026.
Krenuli smo u Zadnjo Trentu normalnom stazom prema sedlu Kanja. Uskoro nad planinom Zapotok stupamo na snijeg. Zbijeni snježni pokrivač se nastavlja do Kanjskog prelaza. Ova sjeverna strana Bavskog Grintavca još je potpuno zimska. Tu i tamo se udara do koljena, inače snijeg dobro drži težinu pješaka. Ispod Kanjskog prelaza slobodno prelazimo preko snježnih polja prema Zagorelcu i prelazu Čez Lužu. Završni pristup Zagorelcu je strm. Na povratku idemo stazom prema Špički do "Nebeških poljana" (Za Razorcem). Na tom dijelu smo prešli nekoliko zasneženih grapa. Dovolj je samo cepin. Od glavne staze smo se odvojili na kraju te lijepe travnate dolinice (Za Razorcem), gdje se staza malo penje. Na tom mjestu se staza prema Špički negdje najviše približava planini Zapotok (zračna udaljenost). Uskoro smo zamijetili napuštenu stazicu, kojoj nije teško slijediti jer vodi po lijepo prohodnoj travnatoj dolinici i usmjerena je prema jugu. Kad dođe do grape, odlučno skreće lijevo uz grapu prema planini (smjer sjevero-istok). Budući da je grapa bila zasnežena i nije previše strm, lijepo smo je iskoristili za ugodan spust na planinu. Na turi smo sreli samo kamzove i uživali u prekrasnom kutku naših Julijaca.
Bavški Grintavec i Zagorelec (desno)1
Planina Zapotok2
Pogled natrag u Zadnju Trento3
Zeleni bukovi šum4
Tri stražara Trente5
Zapotoški vrh i sedlo Velika vrata6
Otkriva se pogled od Prisojnika do Triglava7
Dolinica prema sedlu Čez lužu8
Odmah ispod vrha Zagorelca9
Pogled nazad na Bavški Grintavec10
11
Pogled u Bavšicu i Bovec12
Pogled preko Srebrnjaka do Triglava13
Prečenje prema Špičku ispod stijena Zagorelca14
Iza Razorca. Na kraju dolinice skrenuli smo desno prema Zapotoku15
Silazak prema jugu do karakteristične grape16
Silazak niz zasneženu grapu prema Zapotoku.17
Prema izhodištu u Zadnjo Trenti.18
(+12)sviđa mi se
ločanka6. 05. 2026 18:29:57
Čudovito!
sviđa mi se
darinka420. 06. 2026 20:48:04
Zanima me, je li netko hodio na Zagorelec iz smjera Bavšice? Naime, jedna je staza ucrtana odmah nakon odvojka za greben prema Grintavcu. . Ali postoji još jedna bez staze koja ide lijevo iza vrha Kanje. I spaja se na uobičajenu stazu ispod Šmihelovca. Ta me staza zanima.
sviđa mi se
mirank20. 06. 2026 21:57:31
Prije kakvih 10 godina kad smo iznad pl Bukovec prešli JZ padine Šmihelovca i tamo se tu i tamo moglo vidjeti neko rušje odrezano prije nekog vremena. Pa smo se onda iz zatrepa popeli na Jelenk pa na Zagorelec i odatle na sedlo Kanja. Ne sjećam se da smo u tom dijelu gdje nema markacija hodali po nekoj vidljivoj stazi; tipična trentarska turamežikanje
(+1)sviđa mi se
darinka421. 06. 2026 10:28:29
Ako bude moguće naći neki trag navigacijom, bit će sasvim u redu. Dobro poznati samotni krajevi Trente. Hvala mirank.
sviđa mi se
darinka423. 06. 2026 10:04:50
22. 06. 2026. Smo išli. Iz Bavšice po vidljivoj stazi do odvojka za Vrh Brda i za sedlo Kanja. Mi skrećemo lijevo, gdje bi barem još trebao biti vidljiv odvojak za stazu o kojoj sam pitala. Marijan je imao stazu ucrtanu u navigaciji. Ali tamo nije bilo prolaza. Smo išli tražiti malo više. Ni tamo nije bilo. Spustili smo se malo niže i našli nekoć piljeno šiblje i stazu. Ali ta staza je vodila nekamo gore. Navigacija je pokazala da se tamo ne ide. Spustili smo se opet niže i išli nekako u pravom smjeru u trentarska bezstazja. Dalje u visokim travama, na strmini, išlo se više po osjećaju. Kad misliš da dođeš na pravo sedlo, otvori se staza preko sipara na sljedeće sedlo. Zatim preko gromada. Gdje smo znali da smo na pravoj stazi. I ugledali ostenje Šmihelovca nakon sati hoda. Do vrha Zgorelca nije više bilo daleko. Vrijeme je prilično služilo. Vjetrovito na grebenu do vrha. Spust preko sedla Kanja. Spust sa sedla je prilično zahtjevan. Natovaren je šljunkom. Kad smo se riješili sipara potražili smo sjenu i nešto pojeli. Čekao je još samo spust u Bavšicu. Bilo je jako sparno na stazi. Od lovske kuće Bukovec počeli su se skupljati tamni oblaci. Čulo se i grmljavina u smjeru Bovca. I malo poslije 17.30, kad smo se brzo presvukli i preuli kod vozila, počelo je jako kišiti. Da, dogodi se da nebo pričeka da se suhi vratimo do auta. Inače bismo bili mokri. Bili smo jedini planinari. Krpelja i kopriva je bilo na stazi dovoljno. I šumskih jagoda također. Nije bilo zmija. Ni u visokim travama. Previše je toplo i za njih. nasmeh
tu zelenila ne nedostaje. Što god srce poželi.1
ispod lovačke kuće je voda.2
tu sam si natočila.3
mimo lovačke kuće.4
staza naprijed.5
poznata.6
tražimo i nalazimo.7
tu bi trebala biti staza prema navigaciji. Ali nije bila.8
tu je prava.9
idemo u pravom smjeru.10
u trentarske strmine.11
znali smo kakve će staze biti12
kojih više nema.13
strmina je prilično zahtjevna.14
teren takav i drugačiji.15
tu je sve drugačije.16
lijevo ili desno.17
sipara ima prilično.18
preko balvana je trebalo.19
bliže smo.20
idemo na Zagorelec.21
s pogledima.22
vesela.23
oba.24
Bavški Grintavec.25
najviši u pozadini.26
navodno Jelenk.27
hvala nebu za nepoznati put.28
silazimo.29
sada je sve poznato.30
idemo preko sedla Kanja.31
u strminu.32
netko ju je već davno izgubio.33
snijega ovdje više nema.34
takvi pogledi.35
blizu sedla Kanja.36
kad malo staneš.37
šljunkovit je ovaj dio.38
tijekom spusta još plavo nebo.39
julijski mak na vjetru.40
ispod kod odvajanja su prošle godine stavili nove tablice. 41
lijevo ili desno. 42
pogled gdje smo otišli na bezput. 43
se priprema na oluju. 44
(+10)sviđa mi se
ppegan23. 06. 2026 10:56:45
Darinka, super tura, također lijepo dokumentirana nasmeh Dobre su, nema šta. Bravo.
(+2)sviđa mi se
dleskovec23. 06. 2026 13:44:14
Darinka; jako rado gledam tvoje ture i snimke, koje su lijepo i jasno opremljene s opisima. Nisam iz tvojih krajeva (Štajerc), ali ipak uživam u svakom tvom doprinosu. Posebno su mi pri srcu snimke planinskog cvijeća; znaš lijepo uhvatiti ljepotu koja prekriva planinske padine. Nastavi i usrećuj nas!! Pozdrav!
(+3)sviđa mi se
mirank23. 06. 2026 14:48:14
Lijepo, ali nema vode i pred kućom? Odvojakmežikanje je prilično skoro iznad kuće, nama je bilo ključno ono davno orezano ruševje. Ako se dobro sjećam, ta kotlina pod Zagorelcem zove se Čez lužo. Pod Kanjom smo imali opsežno snježište, pa je spust bio lakši. Za sebe znam da me ni s oružjem ne bi natjerao u takvo rastlinje u kratkim hlačamavelik nasmeh. Sretno dalje na takvim stazama
(+1)sviđa mi se
darinka423. 06. 2026 16:55:15
Polona hvala. Ti samotni krajevi te baš povuku. Da ideš. Pogotovo s nekim kome vjeruješ glede puta. Dleskovec hvala. Cvijeće je tu baš neobično. Lijepo. Čak i mami da ga slikaš. Mirank hvala. Nama je tu bilo nepoznato. Glede bezputa po kojem sam pitala. Bili smo prilično iznenađeni jer smo našli više staza tamo gdje smo išli kod one raskrsnice gdje je pilano rušje. Kad si tamo vidiš prave uvjete. Voda kod lovske kuće teče. Ja joj ne vjerujem. Radije natočim gdje je ima više. Potok je tamo dole prilično vodotok, prije nego te staza povede mimo lovske kuće. Sad snijega više nije bilo nigdje. Na koprive se navikneš. One ti ništa ne rade. Ni na visoke trave. To su trentarski zakon. Da ne zaboravim još Bojanu hvala za pomoć pri traženju onih nekad vidljivih staza.
to je ona staza među orlicama, gdje smo se već popeli. Trebalo se spustiti i potražiti drugu nižu stazu.1
voda kod koče.2
sviđa mi se
Stranica:12
Za objavu komentara morate se prijaviti:
Korisničko ime:
Lozinka:
Prijava
Ukoliko još nemate korisničko ime, morate se prvo registrirati.
         
Copyright © 2006-2026 Hribi.net, Uvjeti korištenja, Privatnost i kolačići