Hribi.net
Hribi.net
Prijava
Prijava
Korisničko ime:
Lozinka:
Prijava
Još niste registrirani? Registracija.
Zaboravili ste lozinku?
  
Anketa
Ali veste kolikokrat ste bili na Triglavu?
Glasaj

Na Triglav?

Print
Maemi1. 12. 2015 20:28:40
Redbull je zelo čudovit fant, vsi tisti, ki ga prezirajo, naj ga prosim v prihodnje nehajo poniževati. Ima svojo pot življenja, tako kot vsi ostali.
ločanka, si nadejam, da morda opraviva(mo) kakšen vzpon to zimo in da se varno vrne k svoji krasni punci nasmeh
(+3)všeč
vzpon1. 12. 2015 20:30:04
Dejan, čestitam. Upam, da to turo narediva kdaj skupaj. Lp, Stojan. mežikanje
všeč
mornar1. 12. 2015 21:51:33
dejan vse cestitke za vspon, kapo dol kot je rekel Katanec. Se mnogo podobnih podvigov ti zelim obenem pa bi izrazil zeljo, ce bi me drugo leto spravil mrzlo goro srecno.
všeč
lijaneja1. 12. 2015 21:53:49
Stojan, če si samo ¨povprečen¨ pohodnik, boš 200m po skupnem štartu videl samo še njegovo senco!velik nasmeh
(+6)všeč
mailman2. 12. 2015 06:49:40
Ja, če bo sonce sijajo iz prave strani, če ne ,bo kvečjemu videl sledi!velik nasmehjezik
(+1)všeč
dragon2. 12. 2015 21:01:22
Triglav, pa jugo muska pa res ne pašeta skupaj. Kaj bi si o tem mislil Aljažzmeden
Drugače pa bravo.
(+9)všeč
redbull4. 12. 2015 12:46:23
Z malo zamude dragon.

Paše, saj je Triglav tesno povezan z jugom, če ne bi bilo ''jugoviča'' Mihajla Pupina bi Triglav leta 1919 pripadel Italiji, tudi večji del Zgornjesavske doline.


Prebrskajte po netu boste marsikaj našli.


''Uglednega znanstvenika so leta 1912 imenovali za častnega konzula Srbije v ZDA, to dolžnost pa je opravljal do leta 1920. Tačas je storil marsikaj za vzpostavljanje meddržavnih in drugačnih stikov med Srbijo in pozneje Jugoslavijo ter Ameriko. Posebno velik je njegov prispevek pri ustvarjanju Jugoslavije kot skupne države južnih Slovanov in pri določitvi njenih meja, od katerih nekatere še zdaj veljajo v njenih današnjih naslednicah. Po koncu prve svetovne vojne je bil leta 1919 med mirovnimi pogajanji na povabilo komaj nekaj mesecev stare Kraljevine Srbov, Hrvatov in Slovencev dva meseca v Parizu, kjer je v ključnem trenutku izkoristil osebno poznanstvo s takratnim 28. predsednikom ZDA Thomasom Woodrowom Wilsonom, sošolcem z univerze. Ko je namreč šlo za meje mlade države, je Pupin zbral podatke o zgodovinskih in etničnih značilnostih mejnih območij Dalmacije, Istre, Slovenije, Banata, Medžimurja in Prekmurja, Baranje in Makedonije in 19. aprila 1919 ameriškemu predsedniku poslal osebni memorandum. Komaj tri dni po prejemu tega pisma je dal Wilson izjavo, da ZDA ne priznajo Londonskega pakta, s katerim so zavezniki leta 1915 Italiji obljubili, da dobi po koncu vojne Trentino, Južno Tirolsko do Brennerja, Goriško, Gradiško, Trst, Kanalsko dolino, jugozahodni del Kranjske, Istro, Cres, Lošinj in še več drugih otokov do Mljeta.

Zavezniki so seveda upoštevali mnenje velikega brata z druge strani Atlantika in so italijansko-jugoslovansko mejo potegnili tako, da so ostali Bohinj, Bled, velik del Julijskih Alp s Triglavom in Dolino Triglavskih jezer ter Zgornjesavska dolina, tudi Kranjska Gora, Dovje, Gorje in Ribno pa tudi Bohinjska Srednja vas in Bohinjska Bistrica v Sloveniji. Ko je član delegacije SHS dr. Dušan Ribarž izvedel za to odločitev, se je menda zjokal od veselja. Da bi se vsaj malo oddolžil domoljubu Pupinu, ga je dve leti pozneje predlagal za častnega občana Bleda. V zapisniku 10. občinske seje dne 20. septembra 1921 na Bledu piše, da so na njej imenovali za častnega občana blejske občine univerzitetnega profesorja M. I. Pupina, »ki ima največje zasluge, da sta Bled in Bohinj ostala v svoji državi«.

Častni občan

Vrsto let je bila na Bledu edini materialni spomin na Pupina tako imenovana Pupinova hiša v Zaki, ki jo je postavil hrvaški zakonski par, na leseni tabli pri vhodu pa je namesto lastnikovih imen pisalo Pupinova hiša. Zob časa jo je strl, na njenem kraju je dunajski zakonski par postavil zidano hišo, na kateri ni Pupinovega imena.

V Blejskem zborniku ob 1000-letnici Bleda leta 2004 je Božo Benedik med častnimi občani tega kraja navedel tudi dr. Mihajla Pupina, »ki so mu zaradi zaslug za Bled in jeseniški trikotnik pri pogajanjih o mirovni pogodbi med Italijo in Kraljevino Srbov, Hrvatov in Slovencev nameravali v Zaki postaviti spominsko ploščo, vendar je pobuda zamrla. Ostalo je le pri hišici Pupin v Mali Zaki.«

Leta 2008 je hotel takratni predsednik Planinske zveze Slovenije Franc Ekar po desetletjih spet obuditi spomin na patriota. Takratnima predsednikoma slovenske države in vlade je poslal pismo s pobudo, da bi temu srbsko-ameriškemu znanstveniku in blejskemu častnemu občanu postavili nekje na Gorenjskem, morda na Bledu, spominsko znamenje. »Ob koncu letošnjih praznovanj 230 obletnice prvega vzpona na Triglav smo planinci večkrat pomislili, v kateri državi bi bil zdaj vrh te gore, če se za spremembo po prvi svetovni vojni že skoraj določene državne meje med Italijo in Jugoslavijo ne bi pri ameriškem predsedniku zavzel svetovljan Mihajlo Pupin,« je napisal Ekar. »Poleg Jakoba Aljaža je prav Pupin najbolj zaslužen za to, da je Triglav ostal slovenski.« Na to pismo ni dobil nikakršnega odgovora.

Morda se bomo Slovenci do konca prihodnjega leta ob 160 obletnici Pupinovega rojstva s spomenikom le spomnili moža, ki mu gre zahvala za to, da je velik del Julijskih Alp in dolin pod njimi slovenski.

Ko bodo naslednje dni vlekli novo mejo, bi Slovenci vsekakor potrebovali tudi novega – Pupina.

Kdo je bil Pupin?

Mihajlo Idvorski Pupin (rojen 4. oktobra 1854 v Idvoru v srbskem Banatu, umrl 12. marca 1935 v New Yorku) je pri 15 letih zapustil gimnazijo v Pančevu, kjer ga je slovenski profesor Kos navdušil za naravoslovje. Iz Prage je šel v Ameriko, kjer se je med študijem preživljal z delom na farmah in v tovarnah, v New Yorku pa mu je denarno priskočil na pomoč slovenski krošnjar Lukanič, česar ni Pupin nikoli pozabil. Nadarjenega študenta je univerza Columbia v New Yorku poslala na študij fizike v Cambridge in Berlin, kjer je leta 1891 doktoriral. Po vrnitvi na univerzo Columbia je bil tam leta 1904 promoviran za doktorja znanosti in je do upokojitve leta 1930 na njej poučeval elektromehaniko. Bil je član Francoske akademije znanosti, Srbske kraljevske akademije, predsednik Newyorške akademije znanosti in častni doktor 18 univerz. V ZDA, Kraljevini Jugoslaviji, Češkoslovaški in Franciji je dobil vrsto visokih odlikovanj ...'' in tako naprej.
(+5)všeč
sirt14. 12. 2015 14:10:55
Ta rdeč bk- vreden si svojega imena! Če bi Italija dobila samo tisto, kar so ji obljubili(po tvojih zapiskih) 1915 bi bili Slovenci zelo veseli! Pa je dobila vse to in očitno po Pupinovem posredovanju, še ozemlje med Kanalsko dolino in Triglavom, celotno Posočje, Cerkljansko, Idrijsko!
Če bi ostalo pri obljubljenem, bi bile Julijske Alpe v celoti v Sloveniji, saj se končujejo nad Kanalsko dolino!
všeč
redbull4. 12. 2015 14:59:26
Tukaj bi se se dalo kaj tople vode odkrit
všeč
lino4. 12. 2015 17:15:00
Sirt1, ni kaj, celo življenje se učimo. Ko je bilo v šoli predavanje o tem delu zgodovine našega Očaka Triglava, sem verjetno pouk "šprical".
všeč
dragon4. 12. 2015 20:56:34
Mihajla Pupina jaz spoštujem zaradi vsega kar je storil za Slovenijo. Pred kakim mesecem ali dvema je na Bledu tudi dobil svoj spomenik, kar si pozabil omenit. Da pa bi zaradi njegovih zaslug morali v slovenskih gričih poslušat tujo glasbo, je pa malo preveč.
Ko pridem v kako kočo in slišim tuje popevke, me kar malo mine in grem naprej. Sem pa pred kratkim precej užival v Litostrojski koči na Soriški planini, kjer sem ob narodnozabavnih zvokih in plapojoči slovenski zastavi začutil svojo domovino, kot jo verjetno lahko začutiš samo v hribih. In kar se glasbe tiče spada sem slovenska narodna ali narodnozabavna glasba.
Pa mi drugače bolj dišita rock in metal, ampak griči so pa svoja zgodbanasmeh
Pa lep pozdrav
(+8)všeč
jax4. 12. 2015 21:02:00
Oh, no, to pa je strahovita poenostavitev esence slovenstva. Meni pa je daleč najbolj simpatična rokerska klapa na Okrešlju. Saj se že nekaj let govori, da jih bojo zamenjali, pa še kar vztrajajo ...
všeč
miri6. 12. 2015 11:46:58
Kdor zna,bo že prebral.velik nasmeh
všeč
miri6. 12. 2015 11:46:58
Kdor zna,bo že prebral.velik nasmeh
1
(+2)všeč
lino6. 12. 2015 16:00:24
Miri, kako si prijazen(a). Kdor zna, bo že prebral, ostali se pa slikajte. Še dobro, da nam nisi poslal(a) v arabščini.
všeč
viharnik6. 12. 2015 16:28:30
Mi smo še zadnja generacija, ki smo se v osnovni šoli učili pri slovenščini cirilice in jo takrat dobro poznali.V učilnicah je visela slika Tita, imeli smo titovke z zvezdo in mahali črni limuzini s Titom, ko se je peljal čez staro Prušnikovo v Šentvidu.Po njegovi smrti pa nihče ni več hotel kaj dosti slišati o njem, slike so odstranili, komunizem je oslabel.Štorja je bila takrat v tem, da sem se cirilice za nalašč v razredu najbolj naučil in bral edini kot že tekoče.Sošolci pa so se mi čudili in hkrati rogali, češ, od kje pa si ti, a si albanc, črnogorc, jebo te eekzmedenzavijanje z očmi?!.Razred pa ves v smeh s prfokso vredvelik nasmehvelik nasmehvelik nasmeh
Hrvatski jezik petica !, Franc Rozman Stane - Šentvid1
všeč
miri6. 12. 2015 16:33:06
@lini,evo ti prevod in latinica.
1
(+2)všeč
lino6. 12. 2015 16:49:31
Miri, to je pa redka vrlina. Ne samo prevod iz cirilice v latinico, ampak celo posnetek v slovenščini. Hvala, verjetno tudi v imenu koga drugega, ki ni vešč cirilice.
všeč
Jovan Cukut6. 12. 2015 18:35:43
'lino', nisi nič 'šprical' pouka zgodovine kot pišeš, tudi meni učitelji zgodovine v prejšnji oblasti niso povedali precej dogodkov iz balkanske in svetovne zgodovine, tako kot pri sedanji, levi in desni oblasti, ki sta skušali mladim rodovom skriti neki pomemben del slovenske zgodovine, katere še danes ni v učbenikih osnovne in srednje šole. Na pobudo Franca Ekarja, poslano leta 2008 predsednikoma slovenske države in vlade, da se postavi nekje na Bledu spominsko znamenje Mihajlu Pupinu, ni prišlo od obeh niti odgovora. Žalostno pa je, da spomenika na Bledu ni postavila država Slovenija, človeku, ki je zaslužen za njene meje, ampak država Srbija kot darilo državi Sloveniji. Letos ga odkrijeta predsednika obeh držav, Borut Pahor in Tomislav Nikolić.

Na spodnji sliki je spomenik na Bledu, avtorja Aleksandra Vlajkovića, z napisom v jeziku dveh držav, srpski cirilici in slovenski latinici.

Slika s spleta1
(+3)všeč
taubi46. 12. 2015 22:52:43
Redbull ima svoje ime in priimek (Dejan Grm), zato ima tudi svoje mnenje in moje spoštovanje. Ti sirt1 pa nimaš ne imena ne priimka, zato tudi ne svojega mnenja in mojega spoštovanja.
(+6)všeč
Stranica:123...274275276277278...431432433
     
Copyright © 2006-2025 Hribi.net, Uvjeti korištenja, Kolačići