Hribi.net
Hribi.net
Prijava
Prijava
Korisničko ime:
Lozinka:
Prijava
Još niste registrirani? Registracija.
Zaboravili ste lozinku?
  
Anketa
Ali ste že bili pri Jezeru v Lužnici?
Glasaj

Škrlatica

Print
cebelca7. 08. 2012 12:18:30
Hm...
Tudi jaz sem bila ta vikend na Škrlatici, prvič.
In kar precej krajših odsekov je, kjer se je potrebno za napredovanje prijeti tudi za skalo in kjer ni nobenih varoval. A ne spada to potem že pod definicijo plezanja I. stopnje?

Zgolj sprašujem, da bom vedela za v bodoče kaj to pomeni.
všeč
klm7. 08. 2012 12:26:39
I. stopnja.
(+2)všeč
snežinkica7. 08. 2012 12:51:27
Cebelca, v knjigah lepo piše definiceje stopenj plezanja, včasih, če nas to seveda zanima, je dobro tud kaj prebrat, mislim da je lepo razloženo v knjigi Proti vrhovom, sicer pa je te literature kar nekaj...nasmeh
(+1)všeč
Keko7. 08. 2012 13:34:19
Težavnosti plezanja so definirane nekako takole.

I. lahko, majhne težave:
Najenostavnejša oblika skalnega plezanja. Stena je dokaj položna, močno razčlenjena, oprimkov in stopov je veliko, roke uporabljamo le za ravnotežje, vrv ni nujno potrebna.

II. srednje težko, zmerne težave:
Stena je že bolj strma, pri plezanju moramo upoštevati pravilo treh opornih točk. Priporočljiva je uporaba vrvi in klinov na varovališču.

III. težko, srednje težave:
Stena je strma in zahteva obvladovanje različnih tehnik plezanja. Navpična mesta ali previsi že zahtevajo moč v rokah. Kline uporabljamo na varovališčih in za vmesno varovanje na bolj izpostavljenih delih.

IV. zelo težko, precejšnje težave:
Začetek resnejšega, zahtevnejšega plezanja, plezalec potrebuje že znatne plezalne izkušnje. Daljši odstavki zahtevajo več vmesnih varoval.

V. izredno težko, zelo velike težave:
Za vzpone mora biti plezalec primerno telesno in duševno pripravljen ter tehnično izurjen. Naraste število vmesnih varoval.

VI. skrajno težko, izredno velike težave:
Plezanje zahteva odlično telesno in duševno pripravljenost. Izpostavljenost v steni je velika, stojišča majhna.

VII. izjemno težko:
Težave, ki so ocenjene s to stopnjo, lahko plezalec premaguje le po posebnem treningu in z najboljšo opremo.

VIII. do XI Definicij, ki bi označevale te stopnje še ni. Težavnost stene je v največji meri odvisna od previsnosti, števila in razporejenosti oprimkov in stopov, od čvrstosti skale ter od možnosti varovanja. Plezanje je na meji padca, zahteva akrobatske plezalne sposobnosti. Upoštevanje pravila treh opornih točk največkrat ni mogoče.
(+5)všeč
cebelca8. 08. 2012 08:13:04
Snežinkica, bolj bi mi pomagalo, če bi preprosto odgovorila na moje vprašanje, ker defincije verjetno poznamo vsi, a ne?

Vprašanje sem postavila zato, ker me je čudilo, da so nekateri mnenja, da pri Škrlatici ne gre za 1. stopnjo plezanja. Meni osebno se namreč zdi da gre.

Zato sem vprašala, da bom vedela za v bodoče, ko bom brala kakšen opis, kaj pričakovati.
(+1)všeč
snežinkica8. 08. 2012 08:29:46
O pričakovanjih glede opisov na forumih kakor tudi drugače ne moremo govoriti o objektivnosti, ampak pridobimo subjektivno oceno, tako da še vedno trdim, da če se želi pridobiti neko informacijo, je potrebno poseči po literaturi.

(+1)všeč
Marky8. 08. 2012 08:43:20
Treba je razlikovat med pohodništvom in plezanjem. Ko govorimo o pohodništvu so tukaj lahke, zahtevne, zelo zahtevne in izjemo zahtevne poti, medtem ko pa je pri plezanju vse skupaj označeno z številkami in črkami.
Prav tako je treba omenit, da se stopnji plezanja I in II več ne omenjata, kajti to spada v pohodništvo oz. to zajema zelo zahtevna pot.
O plezanju pričnemo govorit komaj od stopnje III naprej.
Ampak, to je tema o razmerah na Škrlatici, tako da lahko kakšno več rečemo v splošni debati.

Drugače pa Škrlatica velja za kr zahteven vzpon, saj je treba zraven tehnično zahtevnega terena upoštevat tudi, da na sami poti ni koč in je le en bivak, pa še ta na sredini poti. Priporočena dnevna višinska razlika je 1600m, medtem ko pa pri vzponu na Škrlatico iz Aljaževega doma naredimo cca. 1900m (vsi vzponi in spusti).

Pa varno v gorah vsem skupaj mežikanje
(+2)všeč
ljubitelj gora8. 08. 2012 09:09:43
Kadar je pot markirana, zavarovana se ne more govort o kakšnih stopnjah, so pa tam okol Škrlatice vrhovi, ki niso markirani in zavarovani, tam pa se lahko govori o stopnjah, zelo zahtevno brezpotje...veselo branje.
http://atumraasar.tripod.com/klasifikacija.htm
(+2)všeč
Zebdi8. 08. 2012 09:28:24
Uradna UIAA lestvica še vedno vključuje tudi I. in II. stopnjo plezanja mežikanje, opis obeh stopenj pa si lahko preberemo v Kekovem postu.

Tudi na kakšni markirani poti se lahko soočimo z lažjim plezanjem, je pa res, da to verjetno ne bo doseglo X. stopnje velik nasmeh

In ja, omenjeni del poti na Škrlatico ustreza opisu I. stopnje... tudi na Mrzli gori bi lahko mirno govorili o plezanju, kajti rad bi videl tistega, ki se bo čez vršni del sprehodil z rokami v žepih...
(+6)všeč
jožka8. 08. 2012 09:56:29
Kdaj bodo pohodniki končno začeli ocenjevati sebe in ne poti, ki so že ocenjene po strokovnih kriterijih. (Tu pa vsak šalabajzer ocenjuje vsako pot po svoji ne/sposobnosti in tako prihaja do zmede) Vaša Jožka
(+3)všeč
jprim8. 08. 2012 10:06:00
No, pa se je spet pojavila Jožka, da popestri debato, poskrbi za pametne komentarje, mi smo tako vsi šalabajzerji.velik nasmehvelik nasmehzavijanje z očmi
LP!
(+3)všeč
cebelca8. 08. 2012 10:06:39
Hvala za odgovore.
všeč
merkur8. 08. 2012 10:14:14
Šalabajzerji s(m)o bili, s(m)o in bodo, le da se je prej poti večinoma ocenjevalo v gostilnah in planinskih kočah, danes pa vse več na forumih. V vsakem obdobju se med množico celo najde kdo, ki preprosto pogleda v strokovno literaturo; te ni malo in večinoma ponudi zadovoljivo stopnjo objektivnosti.

Se pa strinjam, da so markirane nezavarovane škrlatiške poličke vršnjega dela poti primerne za pridobivanje občutka, kaj pravzaprav I. "plezalna" stopnja je ...
(+7)všeč
ibex8. 08. 2012 14:45:33
6.8. Aljažev dom-Škrlatica
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
(+2)všeč
pohodni8. 08. 2012 17:02:54
S starejšim sinom sva se danes odločila, da vse ženščine z razbolelimi nogami od prejšnjih tur pustiva doma. Tako sva si lahko dala duška, vklopila turbo in preverila kaj še sploh zmorema. Sonce naju pri hitri hoji ni motilo, saj se je ves čas skrivalo za oblaki. Vendar je znoj kljub temu tekel v potokih, saj se je malce vetrca pojavilo šele v zgornji polovici poti. Vendar se je tam pojavila tudi megla in naju prikrajšala za razglede. Malo se je raztrgala šele pri vrhu Škrlatice, a le toliko da sva lahko malce pokukala na severno stran.
Če malce primerjam pot iz Vrat na Škrlatico s potjo na Triglav čez Plemenice, ki smo jo prehodili par dni nazaj, bi rekel da je ta na Škrlatico vsaj v plezalnem delu nekoliko lažja, kar se pa tiče poplezavanja v preostalem delu poti, sta si pa dokaj primerljivi. Jeklenic kjer je možno samovarovanje je na obeh poteh malo. Izkušen planinec, ki ima dovolj kondicije da takšno pot prehodi v enem dnevu, tudi s težavnostjo poti ne bi smel imeti težav, začetniki pa naj se urijo na lažjih in krajših poteh.
Lp.
tu zavijema v desno1
prikažejo se Karavanke2
proti Triglavu tokrat ni razgledov3
tudi Škrlatica se skriva4
klini, skobe, jeklenica, vse je tu5
vrh v rahlih meglicah6
le Špik se pokaže7
črni gad se hitro umakne8
(+5)všeč
ibex8. 08. 2012 18:49:55
šteta da vrijeme nije bolje ovih dana, čisto zbog razgleda...čestitke na usponu
(+1)všeč
jannika8. 08. 2012 22:10:05
Bravo "pohodni"..lepo napisano. mene pa zanima koliko časa sta potrebovala gor in dol,ker imam tudi Škrlatico v planu letos pa da mal vem. Šel sem pa tud že čez Plemenice na Triglav gor in dol. lp
(+1)všeč
pohodni9. 08. 2012 07:51:41
Najprej obema hvala za čestitke. Kot sem že v prispevku napisal sva se na pot odpravila tudi z namenom da bova malo hitreje stopila, zato najin čas ( 3 ure gor in 2 uri dol ) ni najbolj relevanten. Če v vsako smer dodaš še približno 1.5 ure, pa že lahko govorimo o normalni hoji, vendar še vedno nadpovprečno hitri. V vsakem primeru je pot na Škrlatico časovno nekaj krajša od poti čez Plemenice na Triglav, čeprav je višincev skoraj enako.
Pa srečno pot.
(+4)všeč
gorskidecek9. 08. 2012 09:24:25
garmont, urbanček in zvončnica..oglejte si malce tole stran..
http://sl.wikipedia.org/wiki/Plezalne_ocene
všeč
_katja_19. 08. 2012 08:33:20
Včeraj, 18.8., opravila s turo. V Vratih je bilo živahno že ponoči, tako da je treba biti zgoden, da dobiš parking. Tura pa lepa, plezalni del na koncu je super. Skala ima velike šalce, tako da je vedno kaj za prijet.
Na srečo sva bila med prvimi, tako da je bilo potrebno edino potem za dol malo počakat, da smo se vsi zvrstili.
Varen korak!
Jutranje prebujanje.1
2
Bivak IV.3
Najbolj 'jekleni' del poti.4
Okno.5
(+5)všeč
Stranica:123...1718192021...495051
     
Copyright © 2006-2024 Hribi.net, Uvjeti korištenja, Kolačići