Alpinistična šola je pač izobraževalen proces, ki ga vodijo za to usposobljeni ljudje - Alpinistični inštruktorji. Pot do tega naziva je kar precej dolga in zahtevna in Alpinistični odsek vloži v izobraževanje tovrstnega kadra kar nekaj denarja. V nadaljevanju AI-ji tudi niso neki prostovoljci (ti časi so nepreklicno mimo), ampak strokovnjaki, ki podajajo svoje znanje katerega se jim tudi ustrezno ovrednoti oz. plača.
Zaradi vsega naštetega, pa še česa poleg (nakup skupne opreme, literatura, dodatna usposabljanja, obnova licenc, gostovanja zunanjih predavateljev) je popolnoma umestno, da se AŠ plačuje. Pa na nek način se udeleženci izkažejo, da so zanesljivi kandidati in imajo namen z dejavnostjo se resno ukvarjati. Tako tisti, ki jim gre zgolj za modno muho v štartu odpadejo.
Kar se tiče razlike v plačevanju po sistemu mlajši manj, starejši več je popolnoma sprejemljiva in razumljiva. Dejstvo je namreč, da je učinkoviteje v plezalca oz. alpinista oblikovati mladega človeka, ga ustrezno pripraviti na psihofizične napore in vpeljati v svet vertikale. To seveda ne pomeni, da so starejši nezaželjeni. Pridejo sicer z bolj izdelanimi željami, vendar je osip občajno kar precejšen. Ocenjujem, da je razlog za to tudi socialne narave. Je pa vedno prijetno na odseku imeti kakšnega malo starejšega tečajnika, ker se potem tamladi tudi malo olike, spoštovanja in nekaterih manir navzamejo
.
Upam pa, da razumete, da je bistvo AO-ja plezanje in druženje podobno delujoče-mislečih in da se odsek brez kvalitetnih plezalcev v smislu lastnega razvoja ne more ohranjati. Za to pa potrebuje mlade, nadarjene ljudi, ki jim ni škoda ne časa, ne energije in ne denarja. No, o slednjem ne bi preveč. Mi smo pucal dimnike, tovarniške hale, bili vzdrževalci na stolpnicah, eni so čistili silose, barvali daljnovode itd., da smo si lahko kupili opremo, letalske karte itd.. Tako, da se kar strinjam z @MajoO: če si nekaj zares srčno želiš, si potem za to pripravljen narediti marsikaj.
lp d