Pri prevajanju iz tujih jezikov so finese še kako pomembne. Zgornji link iz Dolomitov namreč pravi, da so "zelene poti" (gre za barvo na zemljevidu) preizkušeno primerne za gorske kolesarje in ne, da so edino dovoljene! V nadaljevanju avtor razlaga, da lahko nadaljujemo tudi po "belih poteh" (tlakovane ali netlakovane) ali pa poskusimo srečo na "rdečih pikčastih" - za te pa ni pravila, kako zgledajo v naravi in so zato gorskem kolesarju prijetna ali pa tudi ne. Torej še zdaleč niso kolesarji omejeni samo na "zelene poti"!
Velja tudi omeniti, da zgornji link kaže na spletno stran športne agencije dveh tujcev v Italiji, zato je bolje, da se obrnemo na bolj verodostojen vir - na zakonodajo. Tu si bom pomagal delno z italijanskimi viri (pravniška italijanščina je nekaj grozljivega..), pretežno pa z gradivom Državnega zbora RS "Primerjalni pregled - Ureditev vožnje v naravnem okolju Alp", 10.10.2011.
Italija na nacionalnem nivoju gorskega kolesarjenja nima reguliranega, zato prepušča odločitev posameznim deželam. V Furlaniji-Julijski krajini izven naravnih parkov ni omejitev, znotraj parkov veljajo določila posameznega parka. V Venetu je kolesarjenje z zakonom dovoljeno na gozdno-pašnih poteh (kamor sodijo pohodne poti, mulatijere in gozdne vleke), ni pa dovoljeno po travnikih, pašnikih, smučiščih in planinskih poteh (pri čemer je pojem planinske poti v zakonodaji prav po italijansko kompleksno definiran, gre za kombinacijo kupa lastnosti, kot so nadmorska višina, dostopnost do koč in bivakov, "umetniški vtis", družbeni interes itd). Trento - kolesari se lahko po vseh poteh, kjer je širina poti manjša od razdalje med sprednjo in zadjo osjo kolesa ali pa je naklon pod 20%. Torej "strme" široke poti ali pa "položne" poti katerekoli širine. Bolzano - Alto Adige: kolesarjenje v okolju ni splošno prepovedano nikjer razen na posameznih poteh (parki, vodna območja), kjer je to izrecno označeno.
Toliko o Italiji, za verodostojen vir informacij o zakonskih ureditvah glede gorskega kolesarjenja po Alpah pa predlagam branje pregleda, ki ga je pripravila Komisija za turno kolesarstvo Planinske zveze Slovenije, na povezavi
http://ktk.pzs.si/vsebina.php?pid=131 . Pregled vsebuje tudi povezavo na vire - zakone posameznih držav. Mislim, da tu dvoma o zakonski ureditvi po drugih državah ne more biti več.